Strona główna > Artykuł

"Sołtyski" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Joanna Morawska, od czterech kadencji jest sołtyską Wólki Kozodawskiej - jednej z większych miejscowości w gminie Piaseczno koło Warszawy. W tym roku otrzymała tytuł Sołtysa Roku 2022 w konkursie organizowanym przez miesięcznik Gazeta Sołecka.  

Wielu sołtysów i sołtysek to prężnie działający liderzy i liderki. Uczestniczą w wielu szkoleniach, spotkaniach, wymieniają się pomysłami,fot. Grażyna Wielowieyska

"Sołtyski" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Grażyna Jagłos-Dębska, sołtyska dwóch kadencji we wsi Opypy koło Milanówka, dziś prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, wspiera młode sołtyski doradzając im na powstałej niedawno grupie - sołtyski.pl. Ostatnie badania pokazały, że kobiety sprawujące te funkcję stanowią prawie 50 proc. wszystkich sołtysów w kraju. Co jest ważne, dla nich, jako sołtysek, jak są przyjmowane przez swoje społeczności.

Według obu pań sołtys to, przede wszystkim, lider lokalnego środowiska, reprezentant mieszkańców. Bo przecież nie chodzi o funkcje administracyjne, typu zgłaszanie awarii czy zbieranie podatków. Te zadania są na szczęście niewielkie. Na pewno sołtys powinien odgrywać większą rolę w gminie. A z tym bywa różnie, bo np. kiedy walczy o drogę dla mieszkańców, to często słyszy w gminie – "tam mieszka za mało osób".

Wielu sołtysów to prężnie działający liderzy. Uczestniczą w wielu  szkoleniach, spotkaniach, wymieniają się pomysłami, kobiety założyły nawet stronę na Facebooku gdzie dzielą się swoimi problemami i wspólnie rozwiązują zadania, które niesie im życie. A tych jest sporo i bardzo różne ponieważ sołectwa w Polsce są bardzo zróżnicowane, nie tylko pod względem liczby i wieku mieszkańców, zajmowanych obszarów, sytuacji ekonomicznej, nie wspominając o miejscowościach, gdzie większość ludzi przyjechało z miast i rola sołtysa jest mało znana.

***

Reportaż "Sołtyski" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany we wtorek (29.11) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.