Strona główna > Artykuł

"Strażnicy lasu" - reportaż Dominika Gila

Studio Reportażu i Dokumentu

Ponad 10 lat temu 60-hektarowy stary las w Korolówce w powiecie włodawskim z zasobów państwowych trafił w prywatne ręce. Wykorzystując zawiłości przepisów i rynkową koniunkturę właściciele chcieliby dziś prawdopodobnie zarobić na wykarczowaniu tego terenu. Włodawscy aktywiści i przyrodnicy chcą uchronić jednak cenną przyrodniczo nieruchomość przed wycinką.

zdjęcie ilustracyjnefot. shutterstock/NK

"Strażnicy lasu" - reportaż Dominika Gila

– Jak to możliwe, że las został przekształcony na grunty rolne? To w ogóle bardzo ciekawe, że można zrobić taką zamianę – zauważa Edyta Gałan z Inicjatywy Między Drzewami we Włodawie. – Ktoś musiał chyba widzieć, co tutaj, na tym terenie rośnie. Chyba, że nie widział lub nie chciał widzieć – dodaje.

Organizacja zwróciła się z prośbą o interwencję między innymi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. W audycji wypowiadają się również miłośnik i fotograf przyrody Mieczysław Kozioł, Joanna Gryglicka z Urzędu Gminy Włodawa, starosta włodawski Andrzej Romańczuk i Janusz Holuk, naczelnik chełmskiego wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

***

Reportaż Dominika Gila "Strażnicy lasu" został wyemitowany we wtorek (10.01) o godz. 22.10 na antenie Trójki.