Strona główna > Artykuł

"Przewodów - echo wojny" - reportaż Dominika Gila

Studio Reportażu i Dokumentu

Na Przewodów, w powiecie hrubieszowskim, 15 listopada 2022 roku spadła rakieta i zabiła dwie osoby. Gdy świat wstrzymał oddech, zastanawiając się, kto jest za to odpowiedzialny i co będzie dalej, spokojne wiejskie życie zostało wywrócone do góry nogami. Mieszkańcy musieli zmierzyć się ze strachem i traumą.

W wyniku eksplozji rakiety w Przewodowie zginęły dwie osobyfot. Jacek Szydlowski / Forum

"Przewodów - echo wojny" - reportaż Dominika Gila

Do wybuchu we wsi Przewodów, w woj. lubelskim, leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej, doszło w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. Na teren tamtejszej suszarni zbóż spadła rakieta. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków.

W reportażu Dominika Gila wypowiadają się: Ilona Puszek - dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hrubieszowie, Ewa Byra - dyrektorka Zespołu Szkół w Przewodowie, ksiądz Bogdan Ważny - proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Przewodowie, Federico Viola - zarządca gospodarstwa, na którego teren spadła rakieta, wojewoda lubelski Lech Sprawka i mieszkańcy Przewodowa.

Mieszkańcy Przewodowa i okolic musieli zmierzyć się ze strachem i traumą. - O ironio losu, tydzień temu, we środę, jako dyrektor poradni przeprowadziłam szkolenie rady pedagogicznej z interwencji w sytuacji zagrożenia, w sytuacji kryzysu. Omawialiśmy punkt po punkcie, co zrobić, gdy coś się zadzieje, na przykładzie wybuchu pieca w szkole. Jak reagować, jakie służby wezwać, jak delegować i rozdzielać zadania, komunikować się z prasą, jak powiadomić rodziców, zachować spokój, regulować emocje, być skutecznym w działaniu i bardzo szybkim. Przećwiczyliśmy to wszystko, było to jakby prorocze, jakby Ktoś chciał, żeby byli przygotowani do tej najtrudniejszej roli jako nauczyciele i wychowawcy - opowiada Ilona Puszek, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hrubieszowie.  

 Czytaj także:

***

Reportaż "Przewodów-echo wojny" autorstwa Dominika Gila został wyemitowany w piątek (9.12) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.