Strona główna > Artykuł

"Franciszkanie w Wilnie" - reportaż Kamila Zalewskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Od kilku miesięcy na Litwie działa Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Miejsce to zostało stworzone przez ojców z zakonu franciszkanów. Ich obecność w litewskiej stolicy jest tak samo długa jak historia samego miasta.

Panorama Wilnafot. Shutterstock/MNStudio

"Franciszkanie w Wilnie" - reportaż Kamila Zalewskiego

Korespondent Polskiego Radia na Litwie, Kamil Zalewski, odwiedził klasztor franciszkanów, aby dowiedzieć się więcej o obecnej działalności tego zakonu w Wilnie.

- Franciszkanie od zawsze w Wilnie funkcjonowali. Można powiedzieć, że w ciągu 700 lat istnienia tego miasta - tych pisanych 700 lat oczywiście - franciszkanie tutaj zawsze byli obecni. Wiąże się z nimi jedna z legend, dzięki której mamy w Wilnie przepiękne trzy krzyże - mówi Kamil Zalewski. 

Trzy Krzyże w Wilnie są ukoronowaniem i upamiętnieniem męki zakonników, którzy w tym mieście zginęli za wiarę. 

Czytaj także: Polscy franciszkanie w Wilnie. Jak wygląda życie katolików w litewskiej stolicy?

***

Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie, który zajmie się dokumentowaniem i przechowywaniem zbiorów o polskiej historii i obecności na Litwie, został powołany ze środków Polskiej Fundacji Narodowej.  

Czytaj też: Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi 60-lecie istnienia

***

Reportaż "Franciszkanie w Wilnie" autorstwa Kamila Zalewskiego został wyemitowany we wtorek (20.12) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.