Strona główna > Artykuł

"Człowiek ze scenografią" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Allan Starski - wybitny scenograf, współpracownik największych reżyserów, zdobywca Oscara i wielu innych prestiżowych nagród filmowych - 1 stycznia 2023 skończył 80 lat.

Allan Starskifot. Lukasz Dejnarowicz / Forum

"Człowiek ze scenografią" - reportaż Jakuba Tarki

Stworzył scenografie do takich dzieł filmowych, jak m.in.: "Człowiek z marmuru", "Panny z wilka", "Człowiek z żelaza", "Ucieczka z Sobiboru", "Lista Schindlera", "Pianista" czy "Pokłosie". Pochodzi z filmowej rodziny, jego ojciec Ludwik Starski był scenarzystą filmów takich jak choćby: "Zakazane piosenki", "Skarb" czy "Przygoda na Mariensztacie", pisał także teksty piosenek. Jak Allan Starski pamięta swój dom rodzinny i wspomina znanego ojca? Kiedy i dlaczego zapragnął zostać scenografem? Jak definiuje swoją pracę i czy ma jakieś pozafilmowe pasje? 

W audycji wykorzystano nagrania z Archiwum Polskiego Radia, m.in. rozmowę Anny Fuksiewicz z Andrzejem Wajdą.

Allan Starski skończył wystawiennictwo na Wydziale Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w czasie, kiedy nie było jeszcze Wydziału Scenografii. Dopiero po studiach uświadomił sobie, że tak naprawdę chce pracować w filmie.

***

Reportaż "Człowiek ze scenografią" autorstwa Jakuba Tarki został wyemitowany w niedzielę (8.01) po godz. 17.10 na antenie Programu 1. 

ans