Strona główna > Artykuł

"Alfabet Nowosielskiego" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Rok 2023 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W ten sposób został uczczony wybitny malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyk sztuki i myśliciel religijny. 7 stycznia minęło 100 lat od urodzin tego artysty, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Jerzego Nowosielskiegofot. PAP/Jacek Bednarczyk

"Alfabet Nowosielskiego" - reportaż Moniki Chrobak

Urodził się w Krakowie i z tym miastem związany był przez większość swojego życia. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany. Pisał ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach. Tworzył też monumentalne dekoracje ścienne. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych.

Twórczość Jerzego Nowosielskiego wciąż inspiruje i fascynuje. Malarz doczekał się naśladowców swojego stylu. Wśród nich jest kapucyn, brat Marcin Świąder, którego prace można zobaczyć między innymi w Galerii Ikon w Krynicy Zdroju.

Opowieść zaczyna się od niezwykłego podarunku: mandylion namalowany przez Jerzego Nowosielskiego trafia do prywatnych rąk i tak rodzi się fascynacja ikonami.

***

Reportaż Moniki Chrobak pod tytułem "Alfabet Nowosielskiego" został wyemitowany w poniedziałek (9.01) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.