Strona główna > Artykuł

Patrycja Gruszyńska-Ruman

Studio Reportażu i Dokumentu

Z wykształcenia filolog. Rozpoczynała w Radiu Plus, Radiu Warszawa i Radiu Józef. Pod okiem dokumentalisty filmowego i radiowego Macieja Drygasa zaczynała swoje pierwsze szlify w reportażu radiowym. Ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia związana od 2001 roku.

Partycja Gruszyńska-Rumanfot. Polskie Radio

O Patrycji można powiedzieć Wielki talent, a przy tym ogromna skromność. Pozorna kruchość i wewnętrzna siła. Umiejętność słuchania i widzenia tego, czego nie widzą inni.

Jej najważniejsze reportaże to: „WiNna nieWiNna” za który otrzymała Prix Italia 2008 roku, „Awantura o Asię”, „Cudowny przypadek”, „Śmietnik po Śląsku”, „Wrócę, kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne”.

Za swoje reportaże otrzymała wiele nagród, m.in.: Prix Italia, Nagrodę Główną Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Białą Kobrę Grand Prix XVIII Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi, nagrodę im. Witolda Zadrowskiego Melchiory 2008, stypendium im. Jacka Stwory, nagrodę główną konkursu Audio Foto Doc, Grand Press 2011, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2011, Nagrodę Srebrnego Melchiora 2013.

W 2009 roku została Radiowym Reportażystą Roku. Była nie tylko dociekliwą i utalentowaną dziennikarką, ale przede wszystkim mądrą, wrażliwą i ciepłą osobą.

Patrycja Gruszyńska-Ruman zmarła w 2016 roku w wieku 41 lat.