Strona główna > Artykuł

"Więzienna piekarnia" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Jedynka

"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy..." - ta modlitwa znana wszystkim zjadaczom chleba doskonale opisuje reportaż "Więzienna piekarnia", w którym jest mowa o chlebie wypiekanym z pasją i o więzieniu, miejscu odkupienia swoich win.

Prawdziwy, zdrowy chleb na zakwasie wypiekany jest w starym zamkniętym więzieniu na Warmii i Mazurach.fot. Więzienna piekarnia

"Więzienna piekarnia" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Prawdziwy, zdrowy chleb na zakwasie wypiekany jest w starym zamkniętym więzieniu na Warmii i Mazurach. - W momencie, kiedy zamknięto więzienie, wystąpiliśmy do Starostwa, że chcemy otworzyć Centrum Integracji Społecznej, gdzie ludzie z różnymi problemami będą mogli powoli się wdrażać w rynek pracy. My występowaliśmy z koncesją, żeby wejść na teren starego więzienia. Udało nam się przekonać władze, że jesteśmy partnerem dla takiej przestrzeni, która jest ogrodzona w zasieki i do niedawna gościła skazanych - opowiada jeden z bohaterów reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka. 

Piekarnia z misją 

Więzienna piekarnia pierwszy chleb na zakwasie wypiekła 15 marca 2020 roku, w dniu świętego Klemensa, patrona piekarzy. Stało się to po wielu miesiącach zmiany funkcji kuchni więziennej na piekarnię. Piekarnię Więzienną prowadzi przedsiębiorstwo społeczne zatrudniające osoby niepełnosprawne, a także osoby potrzebujące pomocy. Przedsiębiorstwo społeczne to spółdzielnia socjalna "Dobra Ekonomia", które działa pod okiem piekarza, dyplomowanego mistrza Artura Chlebka Ziemackiego.

Wszystkie chleby powstają pod jego okiem. Dewizą mistrza są słowa "Niech cała Polska pachnie Chlebem". Artur Ziemacki w 1996 roku został piekarzem, od 2010 roku wykorzystywał mobilny piec chlebowy, w 2016 roku uzyskał dyplom mistrzowski, a w 2020 uruchomił w Bartoszycach Więzienną Piekarnię. 

Pieczywo z Więziennej Piekarni można zamówić online. Powstały też tzw. Chlebopaki (Breadpacki), realizujące ideę zdrowego chleba żytniego odbieranego z paczkomatu.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Więzienna Piekarnia" autorstwa Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka został wyemitowany w ramach pasma "Noc z Reportażem" we wtorek (10.01) w godz. 1.10-3.00 w Programie 1. 

wieziennapiekarnia.pl/ans