Strona główna > Artykuł

"Mój rodzinny Lwów" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Natalia Skinder z Nowego Sącza wędruje po śladach przodków i odkrywa swoje rodzinne korzenie we Lwowie. Jej pradziadek inżynier Eustachy Skinder, który żył na przełomie XIX i XX wieku, był Polakiem, a prababcia Anna z domu Żubel była Ukrainką.

Lwówfot. Shutterstock.com/Ruslan Lytvyn

"Mój rodzinny Lwów" - reportaż Moniki Chrobak

Natalia Skinder od kilku lat odwiedza to byłe polskie miasto. Jest w nim zakochana i zna go jak własną kieszeń. – Najbardziej fascynuje mnie przenikanie się historii mojej rodziny z historią Polski. Mój pradziadek był we Lwowie, kiedy na przykład był pogrzeb Marii Konopnickiej w 1910 roku, mógł się też mijać na ulicy z innymi słynnymi Polakami, jak choćby z Gabrielą Zapolską czy Leopoldem Staffem –mówi bohaterka reportażu.

Eustachy Skinder, wieloletni dyrektor Szkoły Kołodziejsko-Kowalskiej w Grybowie (późniejszy ZSZ), urodził się w 1887 roku w Gojżewie koło Kowna (obecnie: Litwa). Był synem powstańca styczniowego, Adama Augustyna Skindera. Ukończył Gimnazjum w Kownie. W latach 1906-1912 studiował na Wydziale Budowy Maszyn na Politechnice we Lwowie. Pracował w Warszawie, Łodzi, a także jako inżynier miejski we Lwowie. 


Natalia Skinder Natalia Skinder, fot. archiwum prywatne 

W 1918 roku wziął ślub w Kościele pw. Marii Magdaleny we Lwowie z Anną z domu Żubel, urodzoną w 1891 roku w Jamnej Dolnej. Rodzina mieszkała we Lwowie w kamienicy przy ul. Chodkiewicza 5, a następnie przy ul. Dunin-Borkowskich 24. Następnie Eustachy przeniósł się do Grybowa. W tamtejszej szkole pracował 30 lat, przez 24 lata będąc jej dyrektorem. Zmarł w roku 1958 i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.   

***

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Mój rodzinny Lwów" został wyemitowant w poniedziałek (16.01) o godz. 22.10 na antenie Trójki.