Strona główna > Artykuł

"Metoda minimalizacji luzu..." - reportaż Magdy Skawińskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Tadeusz Sawicki miał drugą średnią ocen spośród uczniów wszystkich 50 klas w Technikum Mechanicznym. Dyplom na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej zrobił z wyróżnieniem. Pasjonowała go nauka, ale nie mógł zostać na uczelni. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Metoda minimalizacji luzu..."

Zrealizował marzenie o doktoracie w wieku 73 lat. Tadeusz Sawicki  bohaterem reportażu "Metoda minimalizacji luzu..."fot. Shutterstock

"Metoda minimalizacji luzu..." - reportaż Magdy Skawińskiej

Przez trzy lata studiów pobierał tzw. stypendium fundowane. Była to w latach 60. i 70. dość powszechna forma wspierania studentów. Studenci dostawali pieniądze od jakiegoś zakładu, a potem musieli je odpracować lub zwrócić.

Tadeusz Sawicki związał się z przedsiębiorstwem w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Miał pracować 3 lata, przepracował 13. Rodzina, dzieci, codzienne życie. Na dalszy plan zeszły myśli o doktoracie. Dopiero na emeryturze wrócił do tego pomysłu. Postanowił otworzyć przewód doktorski.

Nie obyło się bez przeszkód i były chwile, kiedy rozważał rezygnację. Dopiął jednak swego i w wieku 73 lat obronił pracę napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Przemysława Moczko - "Metoda minimalizacji luzu międzyzębnego w napędach zębatkowych". Autor skupił się w niej na znalezieniu rozwiązania konstrukcyjnego typu drugi zębnik dla obrabiarki. Przez 50 lat pracował w przemyśle, wykonując prace projektowe i wdrożeniowe, również przy współpracy z uczelnią. Jest autorem trzech patentów i to właśnie pomogło mu otworzyć przewód doktorski.

***

Reportaż pt. "Metoda minimalizacji luzu..." autorstwa Magdy Skawińskiej został wyemitowany we wtorek (17.01) o godz. 22.10 na antenie Trójki.