Strona główna > Artykuł

Odszedł Marek Gaszyński. Reportaż Jakuba Tarki "Dopóki mnie chcą"

Studio Reportażu i Dokumentu

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Dopóki mnie chcą" nagranego podczas 80. urodzin dziennikarza. 

Marek Gaszyńskifot. W. Kusiński/Polskie Radio

"Dopóki mnie chcą" - reportaż Jakuba Tarki

14 czerwca 2019 roku w warszawskim klubie Nowy Świat Muzyki Marek Gaszyński obchodził swoje 80. urodziny. Z tej okazji powstał reportaż "Dopóki mnie chcą" autorstwa Jakuba Tarki, opisujący przygody życia dziennikarza. 

Marek Gaszyński tak mówił podczas jubileuszu: "Tak generalnie, jak się zastanawiam, to niczego mi nie brakuje. Mam miły dom, dobrą rodzinę, przyjaciół. Coś piszę, jeszcze coś zarabiam. Organizuję jakieś imprezy. Jeżdżę na spotkania autorskie. Jeszcze dopóki mnie chcą, to żyję" - powiedział dziennikarz i autor tekstów.

"Sen o Warszawie"

Marek Gaszyński, legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny, był autorem tekstu do przeboju "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. - W prologu książki "Pan Tadeusz Jazz" Marek pisze, że z Czesławem Niemenem, moim przyjacielem, napisali "Sen o Warszawie" w pół godziny. Ta piosenka jest dzisiaj elementem popkultury - mówi na antenie Programu 1 reportażysta Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. - Marek opowiadał mi kiedyś anegdotę, że był w jakimś lokalu, konsumował i biesiadował. Przesiadywali w tym lokalu kibice Legii Warszawa i jak się zorientowali, kto przyszedł, gromkim chórem zaśpiewali "Sen o Warszawie". Z ogromną dumą o tym opowiadał - wspomina. 

Fascynacja muzyką country 

Marek Gaszyński mówił, że piosenkę "Ojciec żył, tak jak chciał" napisał pod koniec lat 90. - Fascynowałem się wtedy muzyką country. To taka normalna amerykańska muzyka źródłowa, korzenna. Oni kochają swój kraj i właśnie muzyką country opiewają piękno tego kraju. I to jest piosenka autobiograficzna. To znaczy, w pewnych momentach mojego życia tak właśnie traktowałem rodzinę. Może nie najlepiej. No ale trudno. Byłem młody, młodość mnie porwała - powiedział dziennikarz. 

Kilka tysięcy audycji 

Marek Gaszyński był związany z radiową Trójką do 1981 roku, później przez 10 lat należał do zespołu Programu Drugiego Polskiego radia, a od 1991 roku przeszedł do Jedynki. 

W Polskim Radiu poprowadził kilka tysięcy audycji. Wśród nich były cyklicznie ukazujące się: "Piosenki, jakich nie było", "W to mi graj", "Klub Stereo", "Muzyczne biografie". Pojawiał się także w pasmach: "Zapraszamy do Trójki", "Muzyczna poczta UKF", "Wieczór płytowy", "Wieczór z Jedynką", "Muzyka nocą" czy "Nocne spotkania".

Zmarł w niedzielę, 14 stycznia 2023 roku, wieku 83 lat. Był laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2015 roku - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia - otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat później odznaczono go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

IAR/ans