Strona główna > Artykuł

"Zabiegana Basia T." – reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Uśmiechnięta, pewna siebie, lubiąca kolor, ruch i kontakt z młodymi. Taka jest Barbara Tukendorf – epizodystka z Warszawy, występująca w serialach, etiudach filmowych, teledyskach i reklamach. Pani Basia pochodzi z Częstochowy, w młodości była zakochana w sporcie – uprawiała czwórbój lekkoatletyczny. Razem ze swoją drużyną zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Barbara Tukendorf świętowała swoje 70. urodziny na deskach Teatru Scena Współczesna w Warszawiefot. Antoni Rokicki

"Zabiegana Basia T." – reportaż Antoniego Rokickiego

W dorosłym życiu sport zszedł na drugi plan. Pani Basia pracowała m.in. w sekretariacie szkoły podstawowej, w redakcji sportowej Telewizji Polskiej. Kilka lat temu dołączyła do Teamu Zabiegane Dni. To grupa, która zrzesza stołecznych miłośników biegu. Rok temu, tuż przed 70. urodzinami, Barbara Tukendorf wyznaczyła sobie pewien cel. Było nim przebiegnięcie Maratonu Warszawskiego. Niestety, problemy ze zdrowiem oraz dłuższe przerwy w treningach spowodowały, że ostatecznie nie udało się jej spełnić tego wielkiego marzenia. Nie chciała jednak w całości zrezygnować ze swojego planu, dlatego 25 września wystartowała z innymi biegaczami i pokonała 10 km.

Barbara Tukendorf podczas biegu Królowa i Król Podbiegów w Warszawie  Barbara Tukendorf podczas biegu Królowa i Król Podbiegów w Warszawie, fot. A. Rokicki 

Urodziny, które bohaterka reportażu obchodziła na początku grudnia ubiegłego roku, miały nietypowy charakter. Pani Basia udała się na rozmowę z menadżerką Teatru Scena Współczesna i otrzymała od niej zgodę na organizację… stand-upu przed jednym ze spektakli – "Dzieła wszystkie Szekspira". Impreza miała charakter zamknięty i wzięli w niej udział najbliżsi pani Barbary: mąż, dzieci, wnuki i przyjaciele. Nie zabrakło tortu, odśpiewania "Sto lat" oraz innych wzruszających chwil.

Jaką babcią jest Barbara Tukendorf? Co sprawia, że ma ona niezwykły kontakt z młodymi ludźmi – własnymi wnukami oraz aktorami, spotykanymi na planach zdjęciowych? Jaki jest jej sposób na aktywne i ciekawe życie?

W reportażu wystąpiły m.in. Olga  wnuczka Barbary Tukendorf, Ewa Gapon  wokalistka. 

Czytaj również:

***

Reportaż "Zabiegana Basia T." autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w piątek (20.01) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.