Strona główna > Artykuł

"Zaczęło się od pasji" - reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras (PR PiK)

Studio Reportażu i Dokumentu

Magdalena Szrejder Afryką zainteresowała się w liceum. Za pierwsze zarobione pieniądze wyjechała do Kenii i... zakochała się w tym kraju i ludziach. 

Magdalena Szrejder Afryką zainteresowała się w liceum. Za pierwsze zarobione pieniądze wyje-chała do Kenii i... zakochała się w tym kraju i ludziach. fot. Shutterstock

"Zaczęło się od pasji" - reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras (PR PiK)

– Studiowałam informatykę, ale zamieniałam podręczniki na książki o podróżach. To było dość zaskakujące dla mojego otoczenia - mówi bohaterka reportażu. Phillipa, emerytowana nauczycielka, wybudowała szkołę z blachy falistej, dając w ten sposób początek działalności społecznej szkoły Osimlai. Niestety, okazało się, że z powodu braku środków z szansy na edukację skorzysta niewiele dzieci.

Magda spontanicznie zadeklarowała, że postara się zorganizować zbiórkę pieniędzy i tym samym umożliwić wszystkim dzieciom naukę. W styczniu 2012 roku szkoła zaczęła działać. Dla uczących się w niej 49 uczniów wsparcie finansowe płynęło początkowo od rodziny i przyjaciół Magdy, ale dzięki powołaniu komitetu "Mogę się uczyć" grupa osób wspierających zaczęła się rozrastać. W lutym 2015 powstała Fundacja "Mogę się uczyć".

***

Reportaż "Zaczęło się od pasji" autorstwa Adriany Andrzejewskiej-Kuras (Polskie Radio PiK) został wyemitowany w środę (25.01) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.