Strona główna > Artykuł

"Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" - reportaż Anny Juśkiewicz (Radio Katowice)

Studio Reportażu i Dokumentu

26 stycznia minęła 10 rocznica śmierci Stefana Kudelskiego. To kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Przed laty cały świat reporterski miał ambicje pracować z analogowym magnetofonem "Nagra". 

Stefan Kudelski, 1986 r. fot. PAP/STR/Keystone

"Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" - reportaż Anny Juśkiewicz (Radio Katowice)

Radiowcy doczekali się również jego cyfrowej wersji. Twórca "NAGRY" żył i pracował na emigracji w Szwajcarii. Tam zmarł w 2013 roku. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy. Jego magnetofon to legenda nie tylko radiofonii i produkcji filmowych. Nagrała m.in. Neila Armstronga na Księżycu i jego słynne zdanie – „That’s one small step for man, one giant leap for mankind” (to jest mały krok dla człowieka, a duży dla ludzkości). Nie bez powodu nazywano go królem życia.

Potrafił z niego czerpać jak mało kto. Inteligenckie pochodzenie i szerokie koneksje rodziców zapewniły mu wyjątkowy start, ale na własny sukces zapracował już sam. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy. To "Stefan Kudelski – genialny polski wynalazca". I taki tytuł nosi reportaż Anny

Anna Juśkiewicz z Polskiego Radia Katowice poznała drugą żonę wynalazcy Marię Annę Macurę i tak powstał ten reportaż.

***

Reportaż "Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" autorstwa Anny Juśkiewicz (Radio Katowice) został wyemitowany w piątek (3.02) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.