Data publikacji:
2023-03-17
Strona główna > Artykuł
"Opowieść o Mickiewiczu" - życie wieszcza według Ksawerego Pruszyńskiego
Dwójka
Od 6 lutego do 17 marca w paśmie "Książka do słuchania" - "Opowieść o Mickiewiczu" Ksawerego Pruszyńskiego, czyli napisana z pasją biografia wieszcza. Książkę tę nagrał dla Polskiego Radia Gustaw Holoubek, którego 100. urodzin obchodzimy w tym roku.
Władysław Ciesielski, "Portret Adama Mickiewicza" (fragm.), 1899 r. Fot. Muzeum Narodowe w Warszawiefot. domena publiczna
Dzięki przebogatym archiwom Polskiego Radia możemy proponować Państwu słuchanie prozy w interpretacji wielkich mistrzów. Przez minione dwa tygodnie słuchaliśmy fragmentów "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego nagranej przez Zbigniewa Zapasiewicza. Od 6 lutego - "Opowieść o Mickiewiczu" Ksawerego Pruszyńskiego -wybitnego reportażysty przedwojennego i wojennego, autora książek "W czerwonej Hiszpanii" i "Droga wiodła przez Narwik", nagrana ponad dwadzieścia lat temu przez Gustawa Holoubka.
Co ciekawe, "Opowieść o Mickiewiczu" pisał Pruszyński dla Radia w 1949 roku, już po powrocie do Polski z emigracji i po opublikowaniu książki o postaci i działaniu Aleksandra Wielopolskiego, którą nie tyle wpisywał się w powojenną rzeczywistość, co tłumaczył własne wybory. Zaraz po wojnie przyjął funkcję radcy ambasadora PRL w Waszyngtonie, a potem był przedstawicielem polskiej misji przy ONZ. W latach 1948-1950 pełnił już funkcję ministra pełnomocnego i posła nadzwyczajnego czyli kogoś w rodzaju ambasadora PRL w Hadze. Julia Hartwig była jego narzeczoną. Zginął w tajemniczym wypadku samochodowym w czerwcu 1950 roku, jadąc na swój ślub.
O biografii wieszcza, która wyszła spod jego pióra, a w wersji książkowej ukazała się sześć lat po jego śmierci (w 1956 roku) należy powiedzieć, że chociaż wiedza o Mickiewiczu i epoce wzbogaciła się od końca lat czterdziestych, to ciągle zachwyca język i swada narracji autora, którą wspaniale wydobywa Gustaw Holoubek.
Lektura tej książki w interpretacji wybitnego aktora jest też dla nas zapowiedzią stulecia urodzin Gustawa Holoubka - 21 kwietnia 2023 roku.
***
Opowieść o Mickiewiczu - ostatnia praca literacko-historyczna Ksawerego Pruszyńskiego - czytana była w odcinkach radiowych w latach 1949-50, a następnie drukowało ją warszawskie "Słowo Powszechne". Kształt książkowy uzyskała w roku 1956, w sześć lat po tragicznej śmierci pisarza. Choć wiedza o naszym narodowym wieszczu wzbogaciła się od tamtego czasu niepomiernie, to przecież nie naukowe kryteria przykładać należy do tej pięknej, barwnej i pełnej narracyjnej swady gawędy o Mickiewiczu, jakiego zazwyczaj nie dostrzegają uniwersyteccy dłubacze.
[opis wydawcy]
Czytaj także:
- Adam Mickiewicz. Romantyczny wieszcz, prekursor fantastyki naukowej
- Nowogródek, Drezno, Paryż. Europejskie ślady Mickiewicza
To nie pierwszy raz, gdy na antenie Dwójki prezentujemy Państwu biografię jednego z największych twórców w historii polskiej literatury. W 2014 roku, w związku ze 180. rocznicą ukończenia przez Adama Mickiewicza epopei "Pan Tadeusz", Adam Bauman przeczytał biografię wieszcza, którą napisał amerykański slawista Roman Koropeckyj.
***
Tytuł audycji: Książka do słuchania
Data emisji: 6.02-17.03.2023
Godzina emisji: 19.15
mg