Strona główna > Artykuł

"Wybrałem teatr" - reportaż Olgi Gordiejew (Radio Białystok)

Studio Reportażu i Dokumentu

W grudniu 2022 roku zmarł Krzysztof Rau - reżyser, aktor lalkarz, dramatopisarz i autor scenariuszy, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, Teatru "Lalka", Teatru Lalek "Banialuka" oraz prywatnego Teatru 3/4 Zusno, założyciel i wieloletni dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z siedzibą w Białymstoku. 

Krzysztof Rau, reżyser teatralny, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - 1980 rok. fot. PAP/Irena Jarosińska

"Wybrałem teatr" - reportaż Olgi Gordiejew (Radio Białystok)

1 października 1969 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Lalek "Świerszcz" w Białymstoku, którym kierował 20 lat. Stworzył Scenę dla Dorosłych oraz Scenę Propozycji Aktorskich.

Zainicjował budowę gmachu dla Białostockiego Teatru Lalek, ukończoną w 1979 roku. Był to pierwszy w Polsce profesjonalny budynek stworzony z myślą o potrzebach sceny lalkowej. W samym BTL-u Rau wyreżyserował ponad 30 spektakli, spośród których największymi sukcesami okazały się: "Kartoteka" Tadeusza Różewicza, "Sześć małych pingwinów" Borisa Apriłowa i "Nim zapieje trzeci kur" Wasilija Szukszyna.

W jego spektaklach najważniejszy był aktor, od tego, jak operował emocjami, zależała energia widowiska. Krzyszof Rau duży nacisk kładł na rozwój umiejętności gry aktora z przedmiotem.

Akcentował rozmaite możliwości ożywienia martwej materii, które pozwalały na rozwój wyobraźni i metaforycznego postrzegania.

Czytaj także: "Zadzior". Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

***

Na reportaż "Wybrałem teatr" zapraszamy we wtorek (7.02) o godz. 23.05. Emisja na antenie Programu 1.