Strona główna > Artykuł

"Studniówkowa gorączka" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

To jeden z najważniejszych dni w liceum, a być może i w życiu. Przygotowania do niego niekiedy trwają ponad rok. Trzeba nauczyć się poloneza, wybrać się do kosmetyczki i fryzjera, znaleźć wymarzoną sukienkę lub garnitur. Zachęcamy do wysłuchania reportażu pt. "Studniówkowa gorączka" autorstwa Antoniego Rokickiego.

Studniówka 40 LO w Warszawie odbyła się w jednym z hoteli w Ożarowie Mazowieckim.fot. Antoni Rokicki/PR

"Studniówkowa gorączka" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studniówki z roku na rok zmieniają swoje oblicze – niektórzy uczniowie prezentują nie tylko wspomnianego poloneza, ale tańczą także walca. Dziś studniówka nie jest zwykłą szkolną galą, odbywającą się w sali gimnastycznej. Przypomina raczej wielki bal i odbywa się z dala od szkoły. Zdjęcia oraz filmy z imprezy szybko pojawiają się w internecie, co sprawia, że ta ważna uroczystość staje się publicznym wydarzeniem, które śledzą uczniowie z innych szkół, nauczyciele, rodzice oraz media.

Presja związana z organizacją studniówki oraz wysokie koszty jej przygotowania powodują, że nie wszyscy uczniowie biorą w niej udział. Bohaterowie reportażu Antoniego Rokickiego opowiadają o tym, że wstęp na studniówkę kosztuje 480 zł. A bywają szkoły, gdzie ceny te są znacznie wyższe… – Nie są to małe koszty, gdzieś ta idea studniówek sprzed czterdziestu, pięćdziesięciu lat chyba się trochę zatraciła – uważa Otylia Karbowniak, abiturientka warszawskiego liceum, która chciałaby zostać stomatologiem. Niektórzy, aby zmniejszyć wydatki na bal, decydują się np. na wypożyczenie sukni. W stolicy to koszt ok. 170 złotych.

Z jakimi marzeniami wchodzą w dorosłe życie tegoroczni abiturienci? Dlaczego niektórzy z nich decydują się po ukończeniu liceum na rok przerwy od nauki, tzw. gap year? Kto jest dla nich wzorem…?

O swoich doświadczeniach opowiedzieli uczniowie XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie: Otylia Karbowniak, Katarzyna Pawlica oraz Antek Maciejewski. W reportażu wystąpią również: Anna Szczepańska-Filipp – dyrektor XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie; Agata Karbowniak-Lipowska; Marta Pawlica; Wojciech Winiarek – nauczyciel wychowania fizycznego.

***

Reportaż pt. "Studniówkowa gorączka" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w środę (8.02) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.