Data publikacji:
2023-02-14
Strona główna > Artykuł
"Górale Biali" - reportaż Moniki Chrobak
Studio Reportażu i Dokumentu
Kultywuje tradycje góralskie z pokolenia na pokolenie. Mowa o Związku Podhalan. To organizacja pożytku publicznego skupiająca w swoim gronie nie tylko rodowitych górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, lecz również sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez górali polskich, którym na sercu leży rozwój tych ziem.
Górale Bialifot. Monika Chrobak
Związek Podhalan skupia ponad 5 tysięcy członków, ma 75 oddziałów. Są zarówno w Polsce, jak i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju jeden z nich z siedzibą w małopolskiej Obidzy pielęgnuje kulturę i obyczaje Górali Białych.
– Czujemy się tutaj jak we własnej rodzinie. Jedność i solidarność to są nasze główne cechy góralskie – mówi Stefan Lizoń, prezes oddziału Związku Podhalan w Obidzy.
Górale Biali lub inaczej Górale Łącko-Kamieniccy zamieszkują teren, na którym stykają się trzy rozległe pasma górskie: Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Gorców. Zbiegają się tu również granice powiatów: limanowskiego, nowosądeckiego i nowotarskiego. Pod względem administracyjnym są to rejony należące do gminy Kamienica i Łącko w województwie małopolskim.
Górale Polscy historia strojów regionalnych odc. 12 - Górale Sądeccy Biali/Związek Podhalan
***
Reportaż "Górale Biali" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w poniedziałek (13.02) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.