Strona główna > Artykuł

"Dom z duszą" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Beata i Jerzy Rosołowscy poznali się w pracy, w jednym z ogólnopolskich wydawnictw prasowych. Połączyło ich uczucie do miejsc, w których czuć upływ czasu. Kiedy w pandemii koronawirusa oboje stracili pracę, zdecydowali się na przeprowadzkę do niewielkiej wsi pod Hrubieszowem - do Kryłowa.

Beata i Jurek Rosołowscy wzięli ślub w Kryłowiefot. Cezary Orczyk

"Dom z duszą" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Tam przed wieloma latami Jerzy Rosołowski kupił stary dom nad Bugiem, którego remont trwał dwie dekady. Po wyjeździe z Warszawy para zaczęła na nowo budować swoje życie, z dala od miejskiego zgiełku. Za sprawą „Malowanego domu” małżeństwo zaczęło współorganizować wieczory poetyckie, warsztaty malarskie czy kulinarne. Mówią o sobie: „samozwańcze regionalne biuro turystyczne”. Pamiętają o historii tego miejsca i okolic. – Staramy się odkrywać stroje, elementy zdobnicze, elementy wystroju domów. Odtwarzamy je, być może dla przyszłych potrzeb muzealniczych –  opowiada Jerzy Rosołowski. Dzięki nim kryłowianie mogą na nowo poznać swoją wieś…

Kiedy w lutym 2022 roku, kilkaset metrów od ich domu, rozpoczęła się wojna w Ukrainie, dom zmienił swoje oblicze. Stał się miejscem schronienia dla uchodźców oraz pomagającym im wolontariuszom.

W reportażu wykorzystano fragment utworu "Łatwopalni" w wykonaniu Iwony Laszuk, a także zacytowano wiersz autorstwa Agnieszki Sztajer. 

>>>Rosyjska agresja na Ukrainę. Posłuchaj podcastów<<<

***

Reportaż "Dom z duszą" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (14.02) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.