Strona główna > Artykuł

"Ciekawość świata" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Xawery Kłopotowski ma 11 lat, jest uczniem szkoły podstawowej. Chłopiec mówi po angielsku, uczy się chińskiego, arabskiego, hiszpańskiego i japońskiego. Choć trudno mu znaleźć czas na odpoczynek od nauki, w wolnej chwili lubi grać na komputerze, jeździć na rowerze czy rolkach.

Xawery Kłopotowskifot. Eryk Kłopotowski

"Ciekawość świata" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Tworzenie nowych rzeczy to coś, w czym Xawery czuje się jak ryba w wodzie. Kilka miesięcy temu wpadł na pomysł stworzenia aplikacji na telefon, która ma usprawnić odbiór dziecka ze szkoły. Teraz trwają testy. Początki nauki kodowania i projektowania aplikacji nie były jednak proste. Rodzice szukali nauczyciela dla syna za granicą. Jak wspomina tata, był to proces kilkutygodniowy, przeprowadzono rozmowy z kilkunastoma osobami. Gdy większość odmawiała, w końcu znaleźli nauczyciela z Pakistanu. Regularnie każdego dnia łączył się z 11-latkiem i szkolił chłopca. Xawery chciałby w przyszłości pogłębiać swoją wiedzę z informatyki, iść na kurs na Harvard University.

Xawery Kłopotowski
Xawery Kłopotowski

Czytaj również: 

***

Reportaż pt. "Ciekawość świata" autorstwa Joanny Bogusławskiej został wyemitowany we wtorek (14.02) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w godz. 1.10-3.00 w Programie 1 Polskiego Radia.