Strona główna > Artykuł

"Spotkania na szlaku" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Z ferii zimowych wrócili już uczniowie większości województw, w tym podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wielu z nich odwiedziło okolice Zakopanego, które co roku przyciągają turystów nie tylko z całego kraju, ale też z zagranicy. Aktywny wypoczynek w górach to dobra okazja do wyjazdu z przyjaciółmi czy rodziną.

Droga nad Morskie Okofot. Antoni Rokicki

Spotkania na szlaku - reportaż Antoniego Rokickiego

Bohater reportażu, Janusz – terapeuta uzależnień z Warszawy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym – wychowywał się na Podlasiu. Wspomina, że wiele lat temu, jako nastolatek pojechał, z wycieczką klasową do Zakopanego i od razu zakochał się w tym miejscu. Niecodzienne widoki i bliski kontakt z naturą sprzyjają głębokim i szczerym rozmowom. Janusz, z racji wykonywanego zawodu, łatwo nawiązuje kontakt z napotkanymi piechurami.

– Patrzę na góry i od razu robię się młodszy – mówi z uśmiechem mężczyzna. Rozmówca Antoniego Rokickiego przez wiele lat wędrował po górach z przyjacielem z czasów dzieciństwa: Lechem. Odwiedzili razem takie kraje jak: Gruzja czy Rumunia. Dzięki wspólnym wyjazdom mieli okazję nie jeden raz sprawdzić siłę swojej przyjaźni.

Niecodzienne widoki i bliski kontakt z naturą sprzyjają głębokim i szczerym rozmowom. Janusz, z racji wykonywanego zawodu, łatwo nawiązuje kontakt z napotkanymi piechurami. Często zdarza się, że rozmowy schodzą na temat uzależnienia od alkoholu. Kilka lat temu Janusz, będąc w Kirgistanie, spotkał na swojej drodze dwudziestokilkuletniego mężczyznę, który opowiedział mu o uzależnieniu swojego ojca. – Zaczęliśmy rozmawiać i pokazałem mu, jak wygląda funkcjonowanie z syndromem DDA: dorosłych dzieci alkoholików. Czasami są to krótkie spotkania, z ludźmi, których nigdy więcej nie spotkamy… Ale jakieś ziarno zostaje rzucone i ma szansę wzejść… – przyznaje Janusz.

Reportaż jest zapisem jednodniowej wyprawy do jednego z najpiękniejszych miejsc w polskich górach – jeziora Morskie Oko.

Czego człowiek może się o sobie dowiedzieć, podczas niełatwych wypraw górskich…? Co sprawia, że miłośnicy Tatr chętnie tam wracają…? O tym w reportażu “Spotkania na szlaku”.

***

Reportaż Antoniego Rokickiego "Spotkania na szlaku" został wyemitowany w środę (15.02) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.