Strona główna > Artykuł

"Życie na nowo" - reportaż Magdy Skawińskiej o uchodźcach z Ukrainy we Wrocławiu

Studio Reportażu i Dokumentu

Zbliża się rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po ataku wiele osób uciekło z Ukrainy i jako główny kierunek wybrało Polskę. Wrocław jest drugim po Warszawie miastem w naszym kraju, do którego przyjechało najwięcej Ukraińców, przeważnie kobiety i dzieci.

24 lutego 2022 roku los zmienił życie wielu Ukraińcom fot. Shutterstock

"Życie na nowo" - reportaż Magdy Skawińskiej

Wiele z tych kobiet ma wyższe wykształcenie, ale teraz, ze względu na barierę językową, nie mogą pracować w swoich wyuczonych zawodach. Jak zacząć życie w nowym miejscu, kiedy często oprócz dokumentów i rzeczy osobistych nie ma się nic?

Bohaterkami reportażu są: Alla, ekonomistka, która pracuje teraz w biurze rachunkowym, Ella, graficzka, która pracuje w firmie sprzątającej, Tatiana, pielęgniarka, która teraz pracuje w żłobku, oraz Julia Boguslavska, która przyjechała 10 lat temu. Prowadzi we Wrocławiu własną agencję marketingową, a od wybuchu wojny pomaga też innym kobietom z Ukrainy odnaleźć się w nowej sytuacji i znaleźć pracę odpowiednią do ich kwalifikacji.

Ukończyła stosunki międzynarodowe. Później, pracując w ONZ, ukończyła prawo międzynarodowe i pracowała w różnych innych organizacjach. Prowadzony przez nią projekt "Ukrainka w Polsce" to projekt charytatywny o integracji, skierowany głównie do kobiet. Jego zadaniem jest pomóc w tym, by jak najwięcej ludzi mogło znaleźć pracę, odpowiednią do swoich kompetencji.

Projekt "Ukrainka w Polsce" jest realizowany przy wsparciu Fundacji Ukraina oraz dofinansowany z programu grantowego "Cześć dziewczyny" Kulczyk Foundation.

***

Reportaż "Życie na nowo" autorstwa Magdy Skawińskiej został wyemitowany w poniedziałek (20.02) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.