Strona główna > Artykuł

"Na początku było słowo" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o roli języka ukraińskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

21 lutego obchodzony jest międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony 17 listopada 1999, przez UNESCO dla upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w1952 roku w Dhace ( stała się później stolicą niepodległego Bangladeszu). Zginęło wtedy pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu, statusu języka urzędowego.

okładki książek fot. G. Wielowieyska

"Na początku było słowo" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Jest to święto nie tylko języków  oficjalnych, urzędowych, ale również wszystkich dialektów, gwar, języków mniejszości narodowych, niszowych, którym grozi zapomnienie. Powinniśmy mieć świadomość, że język ojczysty stanowi świadectwo naszej tożsamości, o którą trzeba dbać.

Nie powinniśmy żyć w przekonaniu, że język ojczysty jest wartością wieczną, której nikt nam nie odbierze. Tylko od nas zależy czy będziemy go używać i kultywować jego wartość, tak aby nie zniknął. Jednym z języków, o który trzeba teraz specjalnie dbać jest język ukraiński.

Przez całe lata, gdy Ukraina była jedną z republik Związku Radzieckiego, językiem urzędowym był rosyjski. Dzieci uczyły się w szkolę po rosyjsku. Z czasem szczególnie, wschodnia Ukraina posługiwała się, nawet w rodzinach, tylko rosyjskim. W 2004 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, język ukraiński stał się głównym językiem urzędowym ale media, kultura popularna. Facebook, do 2022 roku  były dalej w języku rosyjskim.

***

Reportaż pt. "Na początku było słowo" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany we wtorek (21.02) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.