Strona główna > Artykuł

Bohaterki i matki. "Życie jest cudem" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Monika w Fundacji Rak'n'Roll prowadzi program Boskie Matki. Opowiada o cudzie narodzin, macierzyństwie, o tym, jak żyć i tworzyć szczęśliwą rodzinę. Boskie mamy są dla wielu inspiracją. Pokazują, by cieszyć się życiem, czerpać z każdej chwili garściami oraz słuchać swojej własnej intuicji.

Boskie Mamy są dla wielu inspiracją - pokazują, by cieszyć się życiem, czerpać z każdej chwili garściami oraz słuchać swojej własnej intuicji.fot. Shutterstock/Ground Picture

"Życie jest cudem" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Odważne, silne, pełne miłości kobiety

To kobiety, które są często w dramatycznej sytuacji, mają odwagę dokonać własnego wyboru. Są odważne, pełne miłości, wspaniałe – boskie. Każdego roku, takich kobiet jest w Polsce nawet ok. 400. W Fundacji otrzymują pomoc od najlepszych ekspertów, a przede wszystkim mogą poznać kobiety, które mają podobne doświadczenie.

Monika leczyła się onkologicznie. Po chemioterapii, mimo zapewnień lekarzy, że już nie będzie miała dzieci, zaszła w ciążę. Urodziła zdrową córeczkę, która rozwijała się prawidłowo. Dwa lata po narodzinach Majki urodziła się jeszcze jedna córka - Gabrysia.

"Ciąża i rak do pogodzenia"

Założycielka Fundacji Rak'n'Roll Magda Prokopowicz, kiedy zachorowała na raka piersi, miała 27 lat. W trakcie leczenia - pewnie z wielkiej miłości, bo wbrew prawom medycznym (że niby to jest fizycznie niemożliwe) - zaszła w ciążę. Kolejni lekarze zalecali jej usunięcie i kontynuację leczenia bądź rezygnację z programu chemioterapii. Dzięki swojemu uporowi oraz wsparciu męża w końcu znaleźli lekarza, który im pomógł. Okazało się, że ciąża i rak są do pogodzenia. Kiedy Leoś szczęśliwie przyszedł na świat, Magda postanowiła szerzyć tę "wiedzę tajemną" - założyć fundację, która będzie pomagać przede wszystkim kobietom w ciąży chorym na raka, ale także innym chorym - w 2009 założyła Fundację "Rak’n’Roll. Wygraj Życie!". Magda odeszła w czerwcu 2012 roku.

Czytaj również:

***

Reportaż "Życie jest cudem" autorstwa Joanny Bogusławskiej został wyemitowany we wtorek (28.02) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.