Strona główna > Artykuł

"Querido Papa" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny o fenomenie Jana Pawła II

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż nagrodzony Stypendium im. Jacka Stwory. Dźwiękowy portret Jana Pawła II "malowany" przez młodych katolików nagrany na XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. Reportaż "Querido Papa" jest próbą odpowiedzi na pytanie na czym polegał fenomen papieża Jana Pawła II. 

Jan Paweł II wyznaczył kierunki działań wobec przestępstw dla swoich następcówfot. shutterstock/Alessia Pierdomenico

"Querido Papa" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

W reportażu usłyszymy między innymi historię młodego Argentyńczyka, który był ochroniarzem na jednej z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II w Argentynie, młodego Niemca, którego inspirowała siła Jana Pawła II do niesienia pomocy ubogim, Meksykańczyka, który specjalnie dla papieża napisał piosenkę. 

Usłyszymy też młodych ludzi, których papież nauczył kochać innych, bo w rodzinach nauczono ich tylko kochać swoich bliskich, a nie wszystkich. 

Pontyfikat papieża Polaka

16 października 1978 w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła, który nie był wymieniany wśród "papabili", został wybrany na papieża. Był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata. 

Głównym wykładnikiem pontyfikatu Karola Wojtyły były pielgrzymki. Z tego też powodu został on wkrótce potem nazwany: „papieżem-pielgrzymem”. Swoją pierwszą podróż apostolską odbył w styczniu 1979 do Meksyku (gdzie otworzył Konferencję Biskupów Ameryki Łacińskiej) i do kilku państw Ameryki Łacińskiej

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii). Podczas swojej posługi papież Polak beatyfikował i kanonizował więcej osób niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości. 

Czytaj również: 

***

Reportaż  "Querido Papa" autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny został ponownie wyemitowany - we wtorek (7.03) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.