Strona główna > Artykuł

"Nie można odwracać oczu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Doba powinna trwać zdecydowanie dłużej niż 24 godziny… – pod tym zdaniem może podpisać się wiele osób. Jedną z nich z pewnością jest Mariusz Gumienny – były Przewodniczący Rady Gminy Medyka, obecnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej, który od ponad roku wraz z innymi mieszkańcami pogranicza zaangażowany jest w pomoc uchodźcom z Ukrainy i żołnierzom walczącym na froncie. 

Mariusz Gumienny, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej fot. Antoni Rokicki/Polskie Radio

"Nie można odwracać oczu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Medyka to wieś na pograniczu polsko-ukraińskim, którą w 2020 roku zamieszkiwało niewiele ponad 2600 osób. W lutym ubiegłego roku do tej spokojnej miejscowości zaczęły napływać setki tysięcy ludzi z różnych stron świata. W większości były to kobiety i dzieci uciekające od piekła wojny w Ukrainie, a także wolontariusze z kraju i zagranicy, którzy przyjeżdżają na pogranicze pomóc potrzebującym. Medykę zaczęli także odwiedzać dziennikarze z Polski, Europy, a nawet z innych kontynentów. 

Jak opowiada bohater reportażu Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego, w Medyce echa wojny czuć i słychać. – Stąd jest niespełna kilometr do przejścia granicznego… Słyszymy więc dźwięki syren, alarmów… Ta wojna jest bardzo brutalna. Znajomi z Ukrainy przesyłają nam zdjęcia, filmy i pokazują, jak tam naprawdę jest – mówi Mariusz Gumienny. Punkt z Medyce, zlokalizowany przy Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wysyła na front m.in.: baterie, telefony, świece, a także buty, bieliznę termoaktywną. Paczki z darami, które przechodzą przez Medykę, są nadsyłane z różnych państw. Jedną z najaktywniejszych grup są społecznicy z dalekiej Irlandii. 

Mariusz Gumienny po dwunastu miesiącach codziennej (trwającej od rana do późnej nocy) pracy, przyznaje, że część wolontariuszy rzadziej włącza się w pomoc. Są zmęczeni i nie dają już rady tak mocno angażować się, jak na początku wojny. Jednak wdzięczność zwyczajnych ludzi jest czymś, co nie pozwala im przestać pomagać…

***

Reportaż "Nie można odwracać oczu" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (7.03) o godz. 21.15 w Czwórce.