Strona główna > Artykuł

"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz o hodowli unikalnych ras gołębi

Studio Reportażu i Dokumentu

Gołąb towarzyszy człowiekowi od zawsze - był w arce Noego i w pracowni Pabla Picassa. Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębie. Pierwsze ptaki dostał jako kilkuletni chłopiec od starszego kolegi.  Po latach dochował się własnych gołębi bardzo unikalnych ras. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Bogdanowicz (PR Białystok) pt. "Moje ptaki". 

Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębiefot. Shutterstock/Solar 760L Foto

"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gołębie to wszędobylskie ptaki, które obecnie możemy spotkać praktycznie na całym świecie. Niektóre z nich żyją dziko i są częstymi gośćmi wielkich aglomeracji miejskich, inne są specjalnie hodowane. Nie są one duże, mają mniej więcej od 15 do 75 cm długości. Ważą około od 30 do 2000 g. Ptaki te charakteryzuje szare ubarwienie piór, są szybkie i zwinne zarówno na lądzie, jak i w powietrzu.

Zwierzęta te potrafią łączyć się w pary nawet na całe życie. W okresie godowym samce wykonują powietrzne akrobacje, by przypodobać się samicy oraz wydają charakterystyczne dźwięki, które nazywamy gruchaniem. Samica jednorazowo jest w stanie znieść dwa jaja, pisklęta wysiadują oboje rodzice. Jak długo gołąb wysiaduje jaja? Zazwyczaj trwa to około 16-19 dni. Młode po urodzeniu karmione są wydzieliną z przewodu pokarmowego matki - nazywa się ją ptasim mleczkiem.

Miłość do gołębi 

Wśród gołębi ozdobnych najbardziej zwraca się uwagę na ich walory estetyczne. Ptaki takie mogą mieć różne, fantazyjne upierzenie. Organizowane są wystawy, na których hodowcy mogą pochwalić się swoimi najlepszymi okazami. Ptaki, które hoduje pan Janusz, są czempionami w swojej klasie, co napawa go dumą i daje ogromną radość i siłę. Hodowca przeżywał piękne chwile, ale też trudne momenty. Z tych ostatnich niełatwo się otrząsnąć...

Czytaj również:

***

Reportaż "Moje ptaki" autorstwa Anny Bogdanowicz został wyemitowany we wtorek (7.03) w ramach pasma "Noc z Reportażem" (godz. 1.10-3.00) w Programie 1.