Strona główna > Artykuł

"Esemerem" - reportaż Ewy Szkurłat o wybitnej artystce Esterze Wityńskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Estera Wityńska naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. W reportażu przypomnijmy dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. 

Zapraszamy na reportaż o Esterze Wityńskiej, wybitnej wiolonczelistce fot. Shutterstock/Filip Lindau

"Esemerem" - reportaż Ewy Szkurłat

Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. Jej kompozycja znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Moniuszki na mikrooperę i była prezentowana  w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Muzyka jest częścią niej - sposobem na życie i… przetrwanie trudnych doświadczeń.

Estera Wityńska podczas pandemii wzięła udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim 'La femme armee". Jego kuratorem był zespół EnsembleSpectrum. To zespół kameralny zajmujący się muzyką nową w Bratysławie.

***

Reportaż w 2019 roku został uhonorowany nagrodą Srebrnego Melchiora w kategorii "Premiera roku" za "artystyczną, wielowymiarową opowieść o istocie muzyki odkrywanej przez dotkniętą chorobą młodą, utalentowaną kompozytorkę i wiolonczelistkę". Autorkę doceniono wcześniej nagrodą specjalną w konkursie "Grand PiK" za "wyrafinowaną opowieść o miłości do muzyki bez względu na cenę". Audycja reprezentowała również Polskie Radio w międzynarodowym konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w 2018 roku.

Zobacz też:

***

Reportaż Ewy Szkurłat (Radio Kraków) pt. "Esemerem" został wyemitowany we wtorek (14.03) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.