Strona główna > Artykuł

29. edycja Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienia dla reportażystów SRiD

Studio Reportażu i Dokumentu

Za nami ceremonia ogłoszenia laureatów konkursu oraz wręczenia nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymali wyróżnienia w kategoriach: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za reportaż" Delegacja inna niż wszystkie", Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za reportaż "Ulepił mnie na nowo" oraz Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za reportaż "Szpotański i spółka". 

Urszula Żółtowska-Tomaszewska oraz Dorota Boniecka-Górny podczas odbierania wyróżnienia w Konkursie SDPfot. Jarosław Górny

"Szpotański i spółka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

"Delegacja inna niż wszystkie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

"Ulepił mnie na nowo" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

"Delegacja inna niż wszystkie" 

W 29. edycji Konkursu SDP w kategorii Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego wyróżniono reportaż "Delegacja inna niż wszystkie" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej oraz Antoniego Rokickiego. Reportaż opowiada o przeżyciach uchodźców wojennych, którzy zaczęli przybywać do Polski po rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz o przepełnionych miłością sercach wolontariuszy, którzy ofiarowali swoją pomoc Ukraińcom. Reportaż został wyemitowany w Programie 3 Polskiego Radia. 

- Zrobiliśmy reportaż pokazujący, że nie byliśmy obojętnymi oglądaczami tej sytuacji. To było niezwykle doświadczenie wzajemnej przyjaźni. (...) Po roku pojechaliśmy w te same miejsca, do tych samych ludzi i byliśmy zaskoczeni, że wielu z nich nieprzerwanie od roku organizuje pomoc dla Ukrainy - mówiła Urszula Żółtowska-Tomaszewska podczas uroczystej gali. 

"Delegacja inna niż wszystkie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

"Ulepił mnie na nowo"

W kategorii Nagroda im. Macieja Łukasiewicza wyróżnienie trafiło do Doroty Bonieckiej-Górny oraz Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej za reportaż pt. "Ulepił mnie na nowo" opowiadający o nietuzinkowym nauczycielu języka polskiego - Ireneuszu Gugulskim. Reportaż został wyemitowany w Programie 1 Polskiego Radia. 

Uczył on w warszawskim liceum im. Tadeusza Rejtana. Kiedy zaczynał w nim pracę, była to jeszcze szkoła męska. Od początku zaskarbił sobie szacunek uczniów. Mówią, że profesor nie uczył, ale dzielił się wiedzą. Do uczniów zwracał się: "syneczku, panieneczko…". Nie złośliwie, ale potrafił tonem dać do zrozumienia, że uczeń podpadł. Był zaangażowany i tego wymagał od uczniów. Oni nazywali go Gugulem. Stał się legendą. Przyjaciel uczniów, a zarazem ich wielki autorytet. Do dzisiaj uczniowie wspominają go ze wzruszeniem. 

"Ulepił mnie na nowo” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

 

"Szpotański i spółka" 

W kategorii Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego został wyróżniony reportaż pt. "Szpotański i spółka" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o inżynierze Kazimierzu Szpotańskim. Reportaż został wyemitowany w Programie 1 Polskiego Radia. 

W 1919 był w gronie współzałożycieli Stowarzyszenia Elektryków Polskich i jego prezesem. Na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 otrzymał Złoty Medal za „całokształt produkcji, a w szczególności za wprowadzenie wyrobu: liczników elektrycznych”. Po II wojnie światowej został dyrektorem Państwowej Fabryki Aparatów Elektrycznych - fabryki otwartej na bazie znacjonalizowanej fabryki Szpotańskiego, późniejszych Zakładów Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia ZWAR w Warszawie i Międzylesiu. Fabryka ta zajmowała się głównie produkcją do byłego ZSRR i po roku 1990 została sprzedana firmie ABB pod nazwą ABB ZWAR.


"Szpotański i spółka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej


Nagrody SDP

Do konkursu zakwalifikowano 306 prac, z których najwięcej wpłynęło do kategorii historycznej Nagroda im. Janusza Kurtyki – 83 zgłoszenia, następnie do Nagrody im. Łukasiewicza – cywilizacja, kultura, wiedza – 66, do kategorii dziennikarstwo społeczne czyli Nagroda im. Stefana Żeromskiego – 61 prac oraz do Nagrody Dziewanowskiego o problemach międzynarodowych – 52 prace.

Prace konkursowe oceniały dwa zespoły jurorów: Jury Selekcyjne oraz Jury Główne

Jury Selekcyjne tworzyli: Wanda Nadobnik (przewodnicząca), Hubert Bekrycht, Maria Giedz, Barbara Pajchert, Anna Szepelak. Każdy z członków dokonał przeglądu i oceny wszystkich publikacji zgłoszonych do konkursu.

O przyznaniu nagród zadecydowało Jury Główne w składzie: Krzysztof Skowroński (przewodniczący), Paweł Badzio, Hubert Bekrycht, Teresa Bochwic, Krystyna Forowicz, Jolanta Hajdasz, Jerzy Jachowicz, Jerzy Kłosiński, Sonia Kwaśny, Wojciech Mucha, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Barbara Stanisławczyk, Marcin Wolski. 

ans