Strona główna > Artykuł

"Język porozumienia" - reportaż Magdy Skawińskiej m.in. o lekcjach języka polskiego dla ukraińskich kobiet

Studio Reportażu i Dokumentu

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Nie potrafi stać z boku. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet, które odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Ukraina. 

Natalia Ciołka na zajęciach. fot. archiwum prywatne

"Język porozumienia" - reportaż Magdy Skawińskiej (Jedynka)

Projekt "Ukrainka w Polsce" 

"Ukrainka w Polsce" to inicjatywa, której celem jest szybko i skutecznie nieść pomoc kobietom ukraińskim we Wrocławiu i w miarę możliwości innych miastach Polski, aby mogły poczuć się bezpiecznie i odzyskać sprawczość i kontrolę nad swoim zawodowym życiem. Celem powstania tej platformy jest zbudowanie bazy partnerów, umożliwienie Ukrainkom kontaktu z potencjalnymi pracodawcami i partnerami biznesowymi.

XIX Konkurs Piosenki słowiańskiej "Sercem z Ukrainą" 

Natalia Chiołka brała udział w XIX Konkursie Piosenki słowiańskiej "Sercem z Ukrainą", który odbył się 23 maja 2022 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. W konkursie wystąpili soliści oraz zespoły - strudeci UWr, wykonali piosenki w języku ukraińskim. Wydarzenie miało miejsce w Oratorium Marianum UWr.

Konkurs Piosenki Słowiańskiej stał się wizytówką nie tylko Instytutu Filologii Słowiańskiej, Wydziału Filologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego, ale i całego Wrocławia. Skromna początkowo impreza wpisała się już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych miasta, a zorientowana początkowo na wrocławskich slawistów z biegiem lat nabrała charakteru ogólnopolskiego, a potem międzynarodowego.

[źródło: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu]

Czytaj również: 

***

Reportaż pt. "Język porozumienia" został wyemitowany w piątek (17.03) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.