Strona główna > Artykuł

"Ukraina jest kobietą" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o uchodźczyniach z Ukrainy

Studio Reportażu i Dokumentu

Pełne siły, wiary w siebie, wytrwałości, także zaradności oraz łez i... uśmiechu, na który potrafią się zdobyć pomimo trudu życia na uchodźstwie - to obraz Ukrainek ze wschodu kraju, gdzie agresja i barbarzyństwo najeźdźców - wojsk rosyjskich - są najbardziej dotkliwe. 

Występ artystyczny uchodźczyń w Dniu Kobiet w Drohobyczu, Fot. Adam Bogoryja-Zakrzewskifot. Występ artystyczny uchodźczyń w Dniu Kobiet w Drohobyczu, Fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Ukraina jest kobietą" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż oparty jest na osobistych wspomnieniach uchodźczyń. Do nich z darami - pomocą humanitarną i prezentami związanymi z Dniem Kobiet - dojechała ekipa wolontariuszy z Wielkopolski, głównie przedsiębiorców. To pomysłodawcy projektu "Ukraina Marzeń", który jest realizowany w ramach działań Fundacji Obywatelska Wielkopolska. Każda z pań otrzymała drobne prezenty - podstawowe kosmetyki, tusze do rzęs, puder, cienie do oczu - prezenty, które pomagają im zachować dobre samopoczucie, zapomnieć, choć na krótko o życiu w prowizorycznym mieszkaniu, jakim jest pokój w skromnym, nieremontowanym od wielu lat akademiku z pięciuset uchodźcami.


Reportaż scalają fragmenty koncertu, występów artystycznych, jakie uchodźczynie przygotowały dla wolontariuszy z Polski. Właśnie takie spotkania, te nieformalne - np. śpiewanie wspólnych piosenek wraz z wolontariuszami w drohobyckiej kawiarni - pozwalają im choć na chwilę zapomnieć o tym, że dom zostawiły daleko.
W audycji będzie też obraz wolontariuszek z Drohobycza, kobiet przygotowujących siatki i stroje maskujące dla snajperów. Niektóre z nich straciły swoich synów na froncie.

Czytaj także:

***

Reportaż "Ukraina jest kobietą" autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został wyemitowany we wtorek (21.03) o godz. 23.08 na antenie Jedynki.