Strona główna > Artykuł

Wspomnienia o Janie Pawle II. "Twoja zguba w Rzymie" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Studio Reportażu i Dokumentu

"Polsko, twa zguba w Rzymie" – to słowa Juliusza Słowackiego, które przytoczył święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Jan Paweł IIfot. Zbiory NAC

"Twoja zguba w Rzymie" – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Droga życiowa Karola Wojtyły była ciernista. Mając 9 lat, stracił ukochaną matkę, gdy miał 12 lat brata, a w wieku 21 lat ojca. Pracował w krakowskich kamieniołomach. Nigdy jednak nie tracił ducha. W 1942 roku wstąpił do seminarium duchownego, a święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku. 16 października 1978 został wybrany na papieża.

O życiu świętego Jana Pawła II opowiadają koledzy z młodości: Eugeniusz Mróz, Danuta Michałowska, Tadeusz Kwiatkowski i ks. Mieczysław Maliński. W reportażu pojawiają się też studenci, uczestnicy różnych wypraw, publicysta Paweł Zuchniewicz, a także zwykli ludzie, którzy spotkali papieża na swojej drodze.

***

Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Twoja zguba w Rzymie" został wyemitowany w środę (22 marca) o godz. 22.10 na antenie Trójki.