Strona główna > Artykuł

"Sprawiedliwi wśród Narodów Świata"- reportaż Moniki Chrobak o rodzinie Szylarów z Markowej

Studio Reportażu i Dokumentu

Rodzina Szylarów z Markowej na Podkarpaciu w czasie II wojny światowej uratowała przed zagładą niemiecką siedmioro Żydów. Małżeństwo Antoni i Dorota Szylarowie wraz z piątką dzieci: Zofią, Heleną, Janiną, Frankiem i Eugeniuszem przyjęło pod swój dach rodzinę Weltzów.

Dom rodziny Szylarów w skansenie w Markowej. Dom został przeniesiony z innej części miejscowości do położonego obok Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. rodziny Ulmów fot. PAP/Darek Delmanowicz

"Sprawiedliwi wśród Narodów Świata"- reportaż Moniki Chrobak

Byli to ich sąsiedzi: Abraham Bezem (Weltz); Aron Bezem (Weltz); Leon Bezem (Weltz); Miriam Bezem (Weltz); Moniek Bezem (Weltz); Rachela Bezem (Weltz); Shirley (Schindla) Bezem (Weltz).

Chęci niesienia pomocy nie zmieniła nawet okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na markowskiej rodzinie Ulmów. W 1942 roku małżeństwo Józef i Wiktoria Ulmowie przyjęło pod swój dach ośmioro Żydów, rodzinę Goldmanów z Łańcuta i Markowej. Wiosną 1944 roku zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta. Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę, a także jego żonę, będącą w zaawansowanej ciąży i szóstkę ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię. Razem z nimi zginęli wszyscy ukrywani przez nich Żydzi. We wrześniu tego roku Ulmowie mają być beatyfikowani.

Czytaj również:

Rodzina Szylarów mimo grożącej im śmierci dalej pomagała Żydom. Byli ukrywani w sumie przez 17 miesięcy. Polskiej i żydowskiej rodzinie udało się przeżyć okupację niemiecką. Po wojnie rodzina Weltzów wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Antoni i Dorota Szylarowie zostali 11 lutego 1992 roku uhonorowani medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

***

Reportaż Moniki Chrobak pod tytułem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" został wyemitowany w piątek (24.03) o godz. 00.35 na antenie Programu 1.