Strona główna > Artykuł

Polscy strażacy o misji w Turcji. "Ocalić życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Pobyt w Turcji zakończyła grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Na misję wylecieli oni już następnego dnia po trzęsieniu ziemi. Polscy strażacy prowadzili akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów.

Grupa ratownicza Usar Polandfot. USAR Poland

"Ocalić życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Udało im się uratować 12 osób. Grupą polską dowodził Grzegorz Borowiec, który był w Bejrucie po wybuchu w porcie oraz w Szwecji podczas pożarów lasów. Razem z nim był jego zastępca Tomasz Traciłowski, który 10 lat temu wchodził w skład 9-osobowego zespołu ochrony ludności wysłanego do Japonii, gdzie doszło do potężnego trzęsienia ziemi, które doprowadziło m.in. do awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Teraz brał udział w działaniach poszukiwawczo ratowniczych w Turcji po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi. W pierwszej kolejności na gruzowiska wpuszczane są psy. One przez zapach mogą wstępnie określić, gdzie znajduje się żywa osoba. Kiedy dwa czworonogi wskażą podobny obszar, zaczynają się poszukiwania poszkodowanych. Na gruzowisku rozkłada się też bardzo czułe mikrofony, które pomagają zlokalizować przysypanych. 

Czytaj również:

***

Reportaż "Ocalić życie" autorstwa Joanny Bogusławskiej został wyemitowany w piątek (31.03) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.