Strona główna > Artykuł

18. rocznica śmierci JPII. "Światło ze Wschodu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

Studio Reportażu i Dokumentu

Mija 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej w latach 80. i 90., w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. 

Papież Jan Paweł II błogosławi wiernych przed rozpoczęciem mszy św. na Jasnej Górzefot. Zielaskowski Lech/NAC

"Światło ze Wschodu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

Od początku swojego pontyfikatu prowadził energiczne działania przeciwko komunizmowi i uciskowi politycznemu. Jego wybór na Stolicę Piotrową dawał Polakom nadzieję, że Polska będzie wolnym krajem. Za główny cel papiestwa postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego, chciał otworzyć Kościół na inne religie.

Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską. Był jednym z najczęściej podróżujących światowych przywódców w historii, odwiedzając w czasie swojego pontyfikatu 129 państw, co interpretowano jako chęć zbudowania relacji między różnymi narodami i religiami. Był pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym spoza Włoch od czasów holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523).

W audycji wracamy do realiów Polski lat 70., 80. i nadziei Polaków na "lepsze jutro". W reportażu wystąpią m.in. Czesław Bielecki – były opozycjonista, Tadeusz Fredro – dziennikarz, były wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów, ks. Adam Boniecki.

***

W reportażu wykorzystano: fragmenty nagrań Mai Komorowskiej z Centrum Myśli Jana Pawła II, wypowiedź arcybiskupa Grzegorza Rysia ze spotkania z młodzieżą licealną w Archidiecezji Łódzkiej, fragmenty rekolekcji wielkopostnych księdza profesora Waldemara Chrostowskiego wygłoszonych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a także nagrania archiwalne Rozgłośni Radia Wola Europa i Polskiego Radia.

Czytaj również:

***

Reportaż  "Światło ze Wschodu" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny został wyemitowany w niedzielę (2.04) o godz. 17.10 na antenie Programu 1.