Strona główna > Artykuł

"Cisi bohaterowie" - reportaż Antoniego Rokickiego o bohaterach Armii Krajowej

Studio Reportażu i Dokumentu

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej powstał w 1990 roku. Organizacja jest największym stowarzyszeniem w kraju, które zrzesza kombatantów. Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku i była najpotężniejszą armią podziemia, ale początki działalności AK-owców sięgają początku wojny.

Na zdjęciu bohaterka reportażu Teresa Stanek ps. Mitsuko, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowejfot. Antoni Rokicki/Polskie Radio

"Cisi bohaterowie" - reportaż Antoniego Rokickiego

– Nie prowadzono rekrutacji, ludzie sami garnęli się do walki – opowiada Teresa Stanek, pseudonim "Mitsuko", prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Bohaterka reportażu pochodzi z Kielc, jako dziesięcioletnia dziewczynka brała udział w zrywie przeciwko wrogowi, pomagając m.in. kolejarzom działającym w podziemiu. – My po prostu patrzyliśmy, jak zachowywali się nasi dziadkowie, rodzice czy nauczyciele, i wiedzieliśmy, co mamy robić, a czego nie – mówi o swoim pokoleniu.

Teresa Stanek wspomina, jak latem 1939 roku kopała rowy przeciwlotnicze w parku w rodzinnej miejscowości. Ukończyła kursy sanitarne i przeszkolenie wywiadowcze. Pracowała nie tylko w Kielcach, ale i w Skarżysku-Kamiennej, gdzie przekazywała ważne informacje żołnierzom. – Mówiono na mnie "kurierka"… Dziś są komórki, a my byłyśmy szybsze od komórek. Wystarczyły nam tylko szybkie nogi… – przyznaje z uśmiechem. 

Jak historia Armii Krajowej jest dzisiaj utrwalana przez Związek i osoby z nimi współpracujące? Ilu jest żołnierzy i członków nadzwyczajnych? Jaka jest historia budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39 w Warszawie, gdzie dzisiaj spotykają się byli żołnierze…? Jaki apel mają do młodego pokolenia…? 

W audycji wystąpili: Teresa Stanek, Aleksandra Fafius, Tadeusz Owczarski. Wykorzystano także nagrania archiwalne z udziałem: Tadeusza Brodowskiego oraz Stefana Laube. 


Przeczytaj także:

***

Reportaż "Cisi bohaterowie" Antoniego Rokickiego został wyemitowany w poniedziałek (3 kwietnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.