Strona główna > Artykuł

"Usłyszeć wojnę" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o wojnie na Ukrainie wyrażonej słowami, dźwiękami i muzyką

Studio Reportażu i Dokumentu

Maciej Jastrzębski w reportażu "Usłyszeć wojnę" opowiada o toczącej się na Ukrainie wojnie słowami, dźwiękami i muzyką. Bohaterami utworu są Ukraińcy z Irpienia i Mariupola, którzy przeżyli tragedię rosyjskiego oblężenia ich miast i kompozytor, który słysząc o tym, co dzieje się na wojnie, tworzy melodie odpowiadającą emocjonalnemu ładunkowi niesionemu przez słowa: wojna, przerażenie, rozpacz, solidarność, nadzieja. 

Zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku most w mieście Irpień. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. fot. PAP/Vladyslav Karpovych

"Usłyszeć wojnę" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Z reportażu "Usłyszeć wojnę" od bezpośrednich świadków dowiemy się o zbrodniach popełnianych przez Rosjan na Ukraińcach i o tym, jakie emocje targały tymi, którym udało się przeżyć. Każdy z bohaterów reportażu jest świadkiem rosyjskich zbrodni, który zdecydował się opowiedzieć o tym co widział i przeżył przed przyszłym trybunałem wojennym.

24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. W pierwszych tygodniach wojny żołnierze agresora zajęli miejscowości leżące w obwodzie kijowskim i oblegali Mariupol. W każdej z tych miejscowości Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej. Okupanci mordowali, gwałcili, torturowali i grabili. W tych dniach mija pierwsza rocznica wyzwolenia miast leżących w obwodzie kijowskim. Po krótkiej obecności Rosjan pozostały zbiorowe groby rozstrzelanych cywilów, spalone domy i komory tortur. Wciąż rosyjska armia okupuje Mariupol - miasto, które stało się symbolem bohaterstwa Ukraińców i ich niezłomności. Ukraińcy wieżą, że wyzwolą również i ten port nad Morzem Azowskim tak, jak i wszystkie inne wsie oraz miasta zajęte przez Rosjan.

***

Reportaż Macieja Jastrzębskiego pt. "Usłyszeć wojnę" został wyemitowany we wtorek (4.04) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.