Data publikacji:
2023-04-05
Strona główna > Artykuł
"Dopóki wojna trwa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego
Studio Reportażu i Dokumentu
- Pierwszą osobą, która pomogła mi w Polsce, był Rosjanin - opowiada Anton, informatyk z Ukrainy, który od niedawna pracuje jako wolontariusz w Przemyślu. Mężczyzna przyznaje, że to doświadczenie było dla niego zaskakujące, ale tam - na dworcu kolejowym przyjmującym każdego dnia tysiące uchodźców z Ukrainy - potrzebna jest każda para rąk.
Dworzec kolejowy w Przemyślu fot. Antoni Rokicki/Polskie Radio
W Rosji rzadko można dziś usłyszeć słowo "wojna". Obywatele, którzy głośno sprzeciwiają się inwazji na Ukrainę, otrzymują od władzy wysokie mandaty, trafiają do aresztu, a niektórzy z nich do więzienia.
Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, opowiada o tym, jak w ostatnich miesiącach zmieniła się jego praca. Dziennikarz musiał wyjechać ze Wschodu i pracuje obecnie w kraju. Nagrywał tutaj m.in. młodych Rosjan, żyjących w przygranicznych polskich miejscowościach, którzy poświęcają swój czas na pomoc przybyszom z Ukrainy. Jak wygląda ta pomoc?
O tym w reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego pt. "Dopóki wojna trwa".
***
Reportaż "Dopóki wojna trwa" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (4.04) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.