Strona główna > Artykuł

"Mój świat" - reportaż Antoniego Rokickiego o wielkanocnych zwyczajach malarki Stanisławy Mąki

Studio Reportażu i Dokumentu

Stanisława Mąka - malarka spod Chełma, mieszkająca w wiosce Rożdżałów opowiada o wielkanocnych zwyczajach w rodzinnym domu, o swoim życiu i obrazach, których tematem jest głównie polska wieś i jej mieszkańcy.

Stanisława Mąka – bohaterka reportaż Antoniego Rokickiego "Mój świat"fot. Antoni Rokicki/Polskie Radio

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część zanika. Nadal jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek

– Pisanie pisanek to moja modlitwa – opowiada Stanisława Mąka, twórczyni ludowa z Rożdżałowa. Jej prace kupują kolekcjonerzy z całego kraju. Uwielbiają pisanki autorstwa pani Stanisławy, które są małymi arcydziełami sztuki. Prace bohaterki reportażu były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w konkursach, Stanisława Mąka jest laureatką prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga. 

Wielkie święcenie stołów

Współcześnie do kościoła udajemy się jedynie z małym koszyczkiem, w którym mieszczą się tylko jajko, sól oraz symboliczne ilości wędlin lub kiełbasy i chleba. Jak możemy wyczytać w książkach Hanny Szymanderskiej, ekspertki od polskiej tradycji kulinarnej, kiedyś bywało inaczej.

 W bogatych magnackich domach święcono całe pokoje suto wypełnione jadłem – wyjaśnia autorka "Programu obyczajowego". – Wielkie piramidy pasztetów, pieczony drób, prosięta, szynki, bogaty wybór innych wędlin wypełniały stoły. Pieczone chleby oszałamiały swym zapachem, na paterach układano wyśmienite ciasta. Oczywiście królowały baby wielkanocne, a wśród nich królowała baba muślinowa – opowiadała Anna PopekOwo święcenie było też okazją do spotkania z całą ludnością wsi.

***

Reportaż "Mój świat" Antoniego Rokickiego został wyemitowany w środę (5.04) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.