Strona główna > Artykuł

"Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o Ferdynandzie Goetlu

Studio Reportażu i Dokumentu

Maciej Jastrzębski w reportażu pt. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" opowiada o polskim pisarzu Ferdynandzie Goetlu. Urodzony w Suchej Beskidzkiej, dorastający w Krakowie chłopak po wybuchu I wojny światowej trafia na zesłanie do Taszkientu, gdzie w wyniku trudnych doświadczeń staje się mężczyzną

Ferdynand Goetel fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Po dwuletniej tułaczce przez pół świata, w 1921 roku wraca do Polski i dzięki opisaniu swoich przygód trafia na do grona najpoczytniejszych pisarzy. Jego powieści są tłumaczone na wiele języków. Zostaje prezesem PEN Clubu i sekretarzem Związku Zawodowego Literatów.

Po wybuchu II wojny światowej nie ucieka z kraju, ale pozostaje w okupowanej Warszawie, gdzie wspiera kolegów pisarzy. W 1943 roku Niemcy zabierają go do Katynia, aby był świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez stalinowskich oprawców. Jego raporty w tej sprawie trafiają do rządu RP w Londynie.

Dwa lata później, po wejściu do Polski Sowietów staje się wrogiem numer 1. Poszukiwany listami gończymi przez Urząd Bezpieczeństwa ucieka za granicę. Do Polski już nigdy nie wraca. Za głoszenie prawdy o zbrodni katyńskiej traci ojczyznę i rodzinę, a jego twórczość na dziesięciolecia zostaje wymazana z historii polskiej literatury. O Ferdynandzie Goetlu – pisarzu niezłomnym opowiadają jego dzieci: córka Elżbieta i syn Roman.

W reportażu autor wykorzystał także fragmenty audycji Radia Wolna Europa z 1951 roku, w tym wypowiedzi redaktora Jana Nowaka Jeziorańskiego, generała Władysława Andersa, generała Tadeusza Bora Komorowskiego oraz majora Józefa Czapskiego.

Czytaj również:

***

Reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" autorstwa Macieja Jastrzębskiego został wyemitowany w niedzielę (9.04) o godz. 17.10 na antenie Jedynki.