Strona główna > Artykuł

Polski Dzień Radia. "Stefan Kudelski - geniusz z Polski" - reportaż Anny Juśkiewicz (PR Katowice)

Studio Reportażu i Dokumentu

11 kwietnia obchodzony jest Polski Dzień Radia. 26 stycznia minęła 10 rocznica śmierci Stefana Kudelskiego. To kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Przed laty cały świat reporterski miał ambicje pracować z analogowym magnetofonem "Nagra". 

Stefan Kudelski fot. PAP/Keystone

"Stefan Kudelski - geniusz z Polski" - reportaż Anny Juśkiewicz (PR Katowice)

Radiowcy doczekali się również jego cyfrowej wersji. Twórca "NAGRY" żył i pracował na emigracji w Szwajcarii. Tam zmarł w 2013 roku. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy. Jego magnetofon to legenda nie tylko radiofonii i produkcji filmowych.

Nagrała m.in. Neila Armstronga na Księżycu i jego słynne zdanie – „That’s one small step for man, one giant leap for mankind” (to jest mały krok dla człowieka, a duży dla ludzkości). Nie bez powodu nazywano go królem życia. Potrafił z niego czerpać jak mało kto. Inteligenckie pochodzenie i szerokie koneksje rodziców zapewniły mu wyjątkowy start, ale na własny sukces zapracował już sam. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy.

***

Reportaż "Stefan Kudelski - geniusz z Polski" autorstwa Anny Juśkiewicz (PR Katowice) został wyemitowany we wtorek (11.04) o godz. 21.15 na antenie radiowej Czwórki.