Strona główna > Artykuł

"W poszukiwaniu Pacanowa" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o historii Koziołka Matołka

Studio Reportażu i Dokumentu

Koziołek Matołek ma już 90 lat. To postać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci, wydanej w 1932 roku.

Koziołek Matołek na wystawie komiksu w Muzeum Narodowym w Krakowiefot. Grzegorz Kozakiewicz / Forum

"W poszukiwaniu Pacanowa" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Koziołek Matołek jest wciąż popularny, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera niekoniecznie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej i jest uznawana za prekursorską w polskim komiksie. W tym roku w obchody włączyło się też Muzeum Karykatury i przygotowało wystawę poświęconą historii Koziołka Matołka. Odwiedziły ją nawet osoby, które będąc dziećmi, nie przepadały za tą bajką.

Jaka magia jest w tej postaci, że mimo wszystko Koziołek nie znika z naszej pamięci? Na pewno przyczyniają się do tego tacy ludzie jak Witold Tchórzewski, który ma ogromne zbiory związane z tym komiksem i od dawna szuka dla nich miejsca. Urodziny Koziołka są też okazją do przypomnienia postaci znakomitego pisarza Kornela Makuszyńskiego i wybitnego rysownika i grafika Mariana Walentynowicza. 

Walentynowicz walczył w trzech wojnach, był korespondentem wojennym. Jego notatki z tego czasu zostały wydane w roku 1974. To postać trochę zapomniana, więc przy tej okazji warto posłuchać o tym ciekawym człowieku i artyście.

***

Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "W poszukiwaniu Pacanowa" został wyemitowany w środę (12 kwietnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.