Strona główna > Artykuł

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Przywrócić pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć 1943", w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie. Ekspozycja prezentuje dokument: Raport Stroopa, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.

Wystawa „Pamięć 1943” w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Na wystawie prezentowane są artefakty odkryte w czasie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum Getta Warszawskiego w 2022 r. fot. PAP/Radek Pietruszka

"Przywrócić pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Wystawa składa się w dwóch części. Unikalny dokument opisujący tragedię getta w formie tekstu i liczb, ilustrowany licznymi zdjęciami z okresu powstania.

>>>ZOBACZ: Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Raport Stroopa, to świadectwo historii ukazujące perspektywę niemieckich zbrodniarzy. Skonfrontowany jest z przedmiotami codziennego użytku wydobytymi w trakcie badań archeologicznych w 2022 roku z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20. Zniszczone naczynia, potłuczone talerze, elementy sprzętów czy domowych urządzeń, przedmioty życia religijnego (kubek do obmywania rąk), guziki, łyżki, fragmenty dziecięcego wózka stają się transferem pamięci o dawnych mieszkańcach getta.

W reportażu przypomnimy tez jak wyglądały prace archeologiczne przy ul. Miłej.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Przywrócić pamięć" autorstwa Joanny Bogusławskiej został wyemitowany w piątek (14.03) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.