Strona główna > Artykuł

(Nie)pamięć o Holokauście w czasach ZSRR. "Księga Pamięci" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Księga Pamięci z Yad Waszem - Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie. Od połowy lat czterdziestych do późnych lat osiemdziesiątych w Rosji temat Holokaustu był pomijany w szkołach i podręcznikach uniwersyteckich, encyklopediach i monografiach przede wszystkim z powodów politycznych. 

Pomnik ofiar Holokaustu w rosyjskim Birobidżaniefot. shutterstock/Alexander Chizhenok

"Księga pamięci" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Ideologiczne mechanizmy wypierania przybierały różne formy: pomijania tematu milczeniem, zniekształcania faktów historycznych i bezpośredniego fałszowania. To Polacy zaczęli o tym fakcie opowiadać Rosjanom.

"Księga Pamięci" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o tytanicznej pracy żydowskich historyków, dokumentujących zbrodnie hitlerowskie popełnione na Żydach. To opowieść o tym jak dzięki Polakom nie tylko ocalono wielu Żydów, ale również na terenie państwa Sowieckiego, już po zakończeniu II wojny światowej przywrócono pamięć o holokauście. "Księga Pamięci" spisana przez Żydów zawiera biogramy 4 milionów 800 tysięcy Żydów, którzy zostali zgładzeni przez Niemców. Prace nad jej powstaniem trwały 70 lat. Brali w nich udział także specjaliści z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jej prezentacja odbyła się w Jerozolimie na Górze Pamięci, gdzie rośnie ogród upamiętniający osoby ratujące Żydów przed zagładą. Najwięcej drzewek - symboli Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata nosi imiona Polek i Polaków.

***

Reportaż Macieja Jastrzębskiego pt. "Księga Pamięci" został wyemitowany w środę (19 kwietnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.