Strona główna > Artykuł

"W białym dworku" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Stowarzyszeniu Akademia Łucznica

Studio Reportażu i Dokumentu

Niedaleko Pilawy od 40 lat działa Artystyczna Akademia. Tworzyła ją Zofia Bisiak konserwator sztuki. Jest to miejsce, w którym można nauczyć się wyplatania wikliny, lepienia z gliny i bardzo popularnego w Polsce okresu międzywojennego malowania batiku.

Akademia Łucznica służy animatorom kultury, artystom plastykom nauczycielom instruktorom plastyki, dzieciom i młodzieży,fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"W białym dworku" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Akademia przyciąga wielu artystów – malarzy, rzeźbiarzy, wikliniarzy. To miejsce kształci ludzi w tych dziedzinach artystycznych, przekazując stare techniki form artystycznych. Od 20 lat działa jako Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Działalność Akademii wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

***

Stowarzyszenie swoją działalnością obejmuje dzieci, młodzieży i dorosłych, artystów, animatorów kultury, nauczycieli i terapeutów zajęciowych, a także osób z niepełnosprawnościami. Jego celem jest edukacja w zakresie rękodzieła tradycyjnego i artystycznego, edukacja kulturalna, również architektoniczna oraz ekologiczna.

"Artyści, instruktorzy, animatorzy pomagają uczestnikom naszych projektów edukacyjnych odkrywać niezwykłe właściwości materiałów tradycyjnie łączonych z rękodziełem artystycznym. Dzielą się wiedzą o technologii, technice i procesie twórczym. Odkrywają potencjał twórczy, przekonują, że kreatywność nie jest wyłącznie domeną sztuki. To postawa gotowości do wprowadzania zmian i przełamywania stereotypów, także w obszarach pozaartystycznych" – piszą na stronie twórcy stowarzyszenia. 

[źródło: Stowarzyszenie Akademia Łucznica]

***

Reportaż "W białym dworku" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (25 kwietnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.