Strona główna > Artykuł

Portret Napoleona Ordy. "Po zatartych śladach"- reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

26 kwietnia przypada 140. rocznica śmierci Napoleona Ordy. W Polsce jest to postać prawie zapomniana, na Białorusi zaś - znana, ceniona i rozpoznawalna. Uważany za bohatera ziemi białoruskiej, ma swoje pomniki, muzeum, odbywają się konkursy poświęcone jego twórczości.

Napoleon Orda fot. Archiwum prywatne

"Po zatartych śladach" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Tam - znają go wszyscy. Jak to się stało, że Polak, przyjaciel Chopina, Liszta, Moniuszki i Mickiewicza w swojej ojczyźnie nie jest znany zupełnie? Na jego dorobek składają się kompozycje fortepianowe, praca poświęcona teorii muzyki, a przede wszystkim zbiór setek rysunków i akwarel, przedstawiających nieistniejące już w większości zamki, dwory, pałace, kościoły i miejsca będące świadectwem kultury polskiej, rysowane na terenie trzech zaborów.

Ród Ordów był niezwykle zasłużony dla Polski, życiorysy jego potomków wciąż zaś czekają na odkrycie. Młode pokolenie poświęca czas i działa na rzecz odkrywania historii rodu, który wywodzi się od Dżyngis-chana.

W internecie znaleźć można stronę poświęconą osobie i twórczości Napoleona Ordy.

Jak powstała i dlaczego? O tym w reportażu.

***

Obecnie prace Napoleona Ordy podziwiać można na żywo w ramach dwóch wystaw. Do 14 maja czynna jest ekspozycja w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, pod tytułem „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego”, zaś stałą ekspozycję "300 obrazów Napoleona Ordy" prezentuje „Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej” w Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj również:

***

Reportaż "Po zatartych śladach" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (25.04) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.