Strona główna > Artykuł

"Moje Beskidy" - reportaż Moniki Chrobak o miłości Jana Pawła II do gór

Studio Reportażu i Dokumentu

Góry to była jedna z większych pasji papieża Polaka. Taka sceneria była dla św. Jana Pawła II nie tylko miejscem aktywności, odpoczynku ale także kontemplacji i modlitwy. Wśród ulubionych szczytów były te leżące w Beskidach. Pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu zgromadzone są m.in. pamiątki związane z jego wędrówkami po górskich szlakach, nie tylko polskich ale też włoskich.

Jan Paweł II w górach fot. PAP/NEWSCOM

"Moje Beskidy" - reportaż Moniki Chrobak

Jest tam ekwipunek turystyczny - plecak, buty, sweter, czapkę i rękawiczki. Jan Paweł II na zakończenie spotkania w małopolskim mieście w 1999 roku, kiedy podczas mszy kanonizacyjnej wyniósł w poczet świętych księżnę Kingę, założycielkę starosądeckiego Klasztoru Klarysek, wspominał wędrówki szlakami Beskidu Sądeckiego. Siedząc przy  ołtarzu, patrzył na góry i nie mógł się powstrzymać przed „lekcją geografii”: – Powiedział: "Jesteśmy tu, w Starym Sączu, skąd wyruszamy ku Dzwonkówce......na Prehybę…  i schodzimy albo zjeżdżamy na nartach…".

O jego miłości do gór opowiada nam przewodnik beskidzki i prezes Stowarzyszenia św. Kingi w Starym Sączu Mieczysław Witowski.

***

Reportaż "Moje Beskidy" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany we wtorek (25.04) o godz. 21.15 na antenie Czwórki.