Strona główna > Artykuł

Wsparcie drugiego człowieka. "Baobab" - reportaż Moniki Hemperek

Studio Reportażu i Dokumentu

Niegdyś lubelski baobab kojarzył się z rozłożystą legendarną czarną topolą na placu Litewskim. Był miejscem orientacyjnym dla przybyszów, punktem spotkań, randek. Nowy Baobab jest już instytucją, miejscem integracji, gdzie przybysze, głównie uchodźcy z Ukrainy, mogą odnaleźć wsparcie drugiego człowieka, wypożyczyć książkę w swoim języku, skorzystać z różnych form merytorycznej pomocy, integrować się z miejscową społecznością.

Plac Litewski z wielką Akacją po środku zwaną Baobabem, 2011 rok. fot. PAP/Wojciech Pacewicz

"Baobab" - reportaż Moniki Hemperek

Prowadzi je Stowarzyszenie Homo Faber, we współpracy z szeroką koalicją innych organizacji. "Baobab" to suma wszystkich aktywności Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, który w pierwszych miesiącach wojny objął działaniami kilkanaście obszarów pomocowych.

Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

W pierwszych trzech miesiącach po inwazji Rosji na Ukrainę 77 proc. Polaków udzielało wsparcia uchodźcom. - Nadal ponad jedna trzecia Polaków, w różny sposób, angażuje się w pomoc Ukraińcom - powiedział pod koniec lutego dyrektor PIE Piotr Arak.

Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego był gościem międzynarodowego seminarium na temat swobody przepływu i ochrony socjalnej obywateli państw trzecich w UE w kontekście masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy, którego organizatorem był ZUS.

Ekspert mówił także o stanie ukraińskiej gospodarki, która - jak podkreślił - wpływa także na polski przemysł. - Gospodarka ukraińska jest gospodarką wojenną, która musiała w zasadzie przestawić na centralne planowanie zasady swojego funkcjonowania i działania, zwiększyć potencjał przemysłu na potrzeby militarne. I to też jest związane z tym, że podobnie jak w przypadku innych gospodarek, które przechodzą tak radykalną zmianę, zanotowała bardzo duży spadek PKB. W zeszłym roku PKB Ukrainy skurczył się o jedną trzecią - powiedział.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Baobab" autorstwa Moniki Hemperek został wyemitowany we wtorek (9.05) o godz. 23.10 na antenie Jedynki.