Strona główna > Artykuł

42. rocznica zamachu na JPII. "Trzynastego maja" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Studio Reportażu i Dokumentu

Zamach na papieża Jana Pawła II miał miejsce 42 lata temu - 13 maja 1981 roku. Wstrząsnął on całym światem. Niezależnie od wyznania, każdy modlił się o rychły powrót papieża do zdrowia.

Jan Paweł II i Ali Agca fot. CAF/PAP

"Trzynastego maja" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny (Reportaż w Jedynce)

W kościołach biły dzwony, zabrzmiał nawet dzwon Zygmunt na Wawelu. Zamachu dokonał turecki terrorysta. Był on jednak jedynie wykonawcą zlecenia władz sowieckich. Mimo poważnej choroby i osłabienia już 17 maja 1981 roku papież skierował pierwsze posłanie do wiernych na Anioł Pański dziękując im za modlitwę, a także wybaczył swojemu oprawcy.

Wielu Polakom, papież Jan Paweł II dawał nadzieję, że możemy wyzwolić się spod okupacji sowieckiej, dlatego też był to wielki wstrząs dla rodaków. Zamach miał miejsce w święto Maryjne - w pamiątkę objawień w Fatimie. Ojciec Święty wielokrotnie potwierdzał, że to właśnie Maryja uchroniła Go od śmierci. Rok po zamachu Jan Paweł II odwiedził Fatimę.

W reportażu cofniemy się do tamtych dni majowych roku 1981 poprzez archiwalny kolaż dźwiękowy.

Jan Paweł II - papież Polak>>>

Czytaj również:

***

Reportaż "Trzynastego maja" autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny został wyemitowany w piątek (12.05) o godz. 0.35 w Programie 1 Polskiego Radia.