Strona główna > Artykuł

Adam Bogoryja-Zakrzewski zdobywcą Nagrody Grand PiK 2023

Studio Reportażu i Dokumentu

Nagroda GRAND PiK 2023 została przyznana Adamowi Bogoryja-Zakrzewskiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autora utworu "Wyluzowana ciocia". 

Adam Bogoryja-Zakrzewski z nagrodą główną w Konkursie Grand PiK 2023fot. Mateusz Godoń /PR PiK

"Nikifor z Trójkąta" - reportaż Magdy Skawińskiej

"Wyluzowana ciocia" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

  • Tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2023" odbył się od 8 do 12 maja w Bydgoszczy, w studiu Polskiego Radia PiK.
  • Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Galę uświetnił występ Singin' Birds. 

Główna nagroda została ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i przyznana została za wielki profesjonalizm i kulturę w przygotowaniu pogłębionego reportażu w formule śledztwa socjologicznego, będącego opisem bulwersującego i drastycznego zjawiska, a jednocześnie portretem społecznym grupy osób.

Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego pt. "Wyluzowana ciocia" opowiada o o zbrodni, którą trudno zrozumieć. Rzecz o porwaniu w biały dzień w Poznaniu i gwałcie w lipcu ub.r. na 14-letniej Katarzynie. Gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39-letniej Pauliny K. - kobiety, która zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży. 


Nagroda specjalna dla Magdy Skawińskiej 

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana Magdzie Skawińskiej, autorce utworu "Nikifor z trójkąta" za wnikliwy porter bohatera który choć zmaga się z licznymi dysfunkcjami i z przeciwnościami losu, spełnia swoje ambitne marzenia przez sztukę rysowania. 

Trójkąt to potoczna nazwa jednego z osiedli we Wrocławiu. Jest odniesieniem do położonego na Atlantyku Trójkąta Bermudzkiego, gdzie - według fascynatów zjawisk paranormalnych w niewyjaśnionych okolicznościach - doszło do wielu zaginięć statków, jachtów i samolotów. Wrocławski Trójkąt to część miasta wyznaczona trzema ulicami, gdzie dochodziło do wielu zdarzeń kryminalnych. Od kilku lat struktura społeczna się tu zmienia. Mieszkania w starych, poniemieckich kamienicach kupuje wielu młodych ludzi. Zarówno nowi, jak i starzy mieszkańcy remontują nie tylko swoje lokale, ale także elewacje zabytkowych kamienic. Wciąż jednak są lokale pozbawione podstawowych wygód, jak choćby toalety czy łazienki.

Grand PiK 2023 

Polskie Radio PiK zaprosiło Twórców - Dziennikarzy i Reportażystów – do wzięcia udziału w piętnastym Konkursie Artystycznych Form Radiowych "Grand PiK 2023" i organizowanych w ramach Konkursu Warsztatach Sztuki Radiowej!
Główna idea Konkursu – "utwory może różnić gatunek, ale musi łączyć sztuka", pozwala na przegląd różnorodnych form radiowych, zatem liczymy, że będziemy obserwować zmagania twórców słuchowisk i reportaży, jak i innych form, niemieszczących się w zdefiniowanych gatunkach radiowych.

Tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2023" odbył się od 8 do 12 maja w Bydgoszczy, w studiu Polskiego Radia PiK.